W szkołach podstawowych prowadzonych przez samorząd Olsztyna rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Z tego programu będą mogli skorzystać uczniowie – zarówno dziewczęta, jak i chłopcy – w wieku od 9 do 14 lat.
Webinar poświęcony szczepieniom
Webinar poświęcony szczepieniom odbędzie się we wtorek, 24 września o godzinie 17:00. Spotkanie poprowadzi specjalista z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, a dołączyć do niego można przez link do spotkania. Program zdrowotny, realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia, ma na celu zapobieganie rozwojowi chorób nowotworowych wywoływanych przez wirus HPV, w tym raka szyjki macicy oraz innych nowotworów złośliwych.
Szczepienia przeciwko HPV
Szczepienia przeciwko HPV będą dobrowolne i bezpłatne. Aby ułatwić dystrybucję szczepionek i optymalnie zorganizować cały proces szczepienia, władze samorządowe Olsztyna nawiązały współpracę z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym (WSSD) w Olsztynie. Szpital zorganizuje zespoły wyjazdowe, które będą składać się z lekarzy pediatrów oraz pielęgniarek. “Za organizację i harmonogram szczepień odpowiadać będą dyrektorzy szkół” – informuje zastępczyni prezydenta Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. “W każdej z nich zostanie powołany koordynator, którego zadaniem będzie zebranie deklaracji rodziców wyrażających zgodę na zaszczepienie ich dziecka. Poza tym będzie odpowiedzialny za ustalenie konkretnego terminu realizacji szczepienia w szkole.”
Szczepionki będą podawane w dwóch dawkach. Pierwsza dawka zostanie podana już w październiku tego roku, a druga w czerwcu 2025 roku. Informacje dotyczące programu szczepień już trafiają do rodziców i opiekunów za pośrednictwem systemu komunikacji LIBRUS.
Wirus brodawczaka ludzkiego, jest powszechnie występującym wirusem
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest powszechnie występującym wirusem przenoszonym głównie drogą kontaktów płciowych, ale nie tylko. Jest źródłem wielu poważnych chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. Pod względem zachorowalności i umieralności, rak szyjki macicy plasuje się na ósmym miejscu wśród nowotworów występujących u kobiet w Polsce. Jednak infekcja HPV dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a jej najgroźniejsze skutki mogą pojawić się po latach od zakażenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Szczepionka jest skuteczną metodą ochrony przed tym wirusem.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn
Problemu z tym nowotworem nie było, póki koncerny farmaceutyczne zapragnęły zwiększyć sprzedaż. Jak żyję to wszystko co dał rząd za darmo kosztowało mnie dużo więcej niżbym to sam “kupił”.