Od 1 czerwca, dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą uprawnieni do otrzymania bezpłatnej szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ta nieobowiązkowa szczepionka, dostępna bezpłatnie, jest najsilniejszym narzędziem w profilaktyce, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa w organizmie oraz tworzeniu komórek nowotworowych.
Jak rozpocząć walkę z wirusem?
Od 1 czerwca, ponad 830 tys. młodzieży w wieku 12 i 13 lat będzie miało możliwość otrzymania darmowej szczepionki przeciw HPV bez konieczności posiadania skierowania.
Procedura rejestracji na szczepienie jest prosta. Istnieje kilka sposobów, aby zapisać się na szczepienie. Można to zrobić przez bezpłatną infolinię: 989, dostępną 7 dni w tygodniu od godziny 7:00 do 20:00, e-rejestrację przez Internetowe Konto Pacjenta lub zapisanie się w punkcie szczepień w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Obrona przed nowotworami
Szczepienie przeciwko HPV w wieku nastoletnim jest najsilniejszym sposobem profilaktyki. Przeciwdziała ono nie tylko rozprzestrzenianiu się wirusa HPV w organizmie, ale również hamuje powstawanie komórek nowotworowych. Dodatkowym plusem jest fakt, że młodzieży wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.
Skuteczność na całym świecie
Szczepionka jest bezpieczna i dobrze tolerowana. Odporność po szczepieniu jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Na całym świecie podano już setki milionów dawek, ratując życie zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Wirus jest groźny
Ludzki wirus brodawczaka, znany jako Human Papillomavirus (HPV), może prowadzić do powstania raka szyjki macicy, czwartego pod względem częstości występowania nowotworu złośliwego na świecie. W Polsce co roku niemal 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że cierpi na ten nowotwór. Umieralność szacuje się aż na 50%.
Wirus HPV może również prowadzić do rozwoju innych nowotworów.
źródło: UW
Zaszczepić wszystko co się rusza. Byle kasa się zgadzała.