27 sierpnia 2024 roku na olsztyńskie bocznice wjechał niezwykły gość – wagon towarowy typu „Dresden”, pochodzący z czasów II wojny światowej. To najnowszy nabytek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, który wzbogaci projekt „Olsztyn: Wagon nr 1945”.
Świadectwo historii
Wagon, mimo blisko stu lat, zachował zdrowe deski i solidną konstrukcję, co świadczy o jego niezwykłej wytrzymałości. Przyjazd tego historycznego artefaktu wzbudził wiele emocji wśród osób związanych z projektem, choć odbył się bez zbędnej pompy – nie było kwiatów ani fanfar, a jedynie chwila refleksji nad ciężarem historii, którą ten wagon symbolizuje.
Po długiej podróży przez pół Polski, wagon zostanie poddany niezbędnym zabiegom konserwacyjnym na olsztyńskich bocznicach. W planach jest jego umiejscowienie w okolicach Tartaku w Parku Centralnym, gdzie stanie się częścią ekspozycji edukacyjno-historycznej, mającej na celu przypomnienie o bolesnych doświadczeniach z czasów wojny.
Wagon taki jak ten, którym przybywali na nowe tereny Kresowianie oraz inni przesiedleńcy, ma teraz szansę stać się centralnym punktem wystawy poświęconej ich losom. Warto przypomnieć, że Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zarejestrowany 18 maja 1946 roku, został założony przez osoby, które właśnie w takich wagonach przybyły na Warmię i Mazury.
Znaczenie wagonu
Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, podkreśla znaczenie historycznego wagonu „Dresden”, pisząc na social mediach: że „wagon może być pierwszym zdaniem o współczesnym mieście. Olsztynowi brakuje opowieści.” To symboliczne nawiązanie do przeszłości, która nie tylko wzbogaca historyczne dziedzictwo miasta, ale również daje możliwość stworzenia nowej narracji o Olsztynie, która łączy jego przeszłość z teraźniejszością.
Olsztyn: wagon nr 1945
W związku z projektem „Olsztyn: Wagon nr 1945”, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie poszukuje pamiątek związanych z powojennymi przesiedleniami, szczególnie tych dotyczących osób, które przybyły na Warmię i Mazury w latach 40. XX wieku. Inicjatywa ta ma na celu wzbogacenie wystawy poświęconej historii i losom Kresowian oraz innych grup, które osiedliły się na tych terenach. Mieszkańcy i członkowie lokalnych społeczności są proszeni o przeszukanie swoich rodzinnych archiwów w poszukiwaniu dokumentów, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, które mogłyby stanowić cenne uzupełnienie wystawy.
źródło: MOK Olsztyn
Wywalcie w końcu tego Siniewicza. Wydarzenia organizowane przez sąsiednie gminy (wiejskie) są lepsze, niż te organizowane przez miasto wojewódzkie.
Dziękuję w imieniu powojennego pokolenia Olsztyniaków i jego wnuków… Pan Sieniewicz z podziękowaniem otrzyma od nas odznaczenie „Zasłużonego” za tę inicjatywę!