fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 10 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Gdzie organizacje pozarządowe z Warmii i Mazur mogą szukać wsparcia?

Prowadzenie działań w ramach organizacji pozarządowych wymaga nieustannego śledzenia bieżących informacji o aktualnościach, wydarzeniach i konkursach dla ngo. Dla społeczników z Warmii i Mazur może być w tym pomocny portal rowop.pl

Jednym z wyzwań we współpracy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z sektorem pozarządowym było od co najmniej kilku lat skuteczne dotarcie z informacją o wydarzeniach i inicjatywach, a także zachęcenie organizacji społecznych do udziału, aktywnego włączenia się we wspólne działania. Problem ten narastał wraz z rozwojem III sektora. Zwłaszcza wraz z dynamicznym przyrostem liczby stowarzyszeń i fundacji działających w województwie warmińsko-mazurskim.

Więcej organizacji pozarządowych oznacza większe potrzeby i oczekiwania. Również w sferze dostępu do informacji,  np. o organizowanych konkursach, konsultacjach, szkoleniach, seminariach dotyczących realizacji zadań publicznych, zarządzania organizacjami pozarządowymi czy pozyskiwania środków finansowych. Tym bardziej, że żyjemy w społeczeństwie opartym na wiedzy, w którym aktualne informacje stają się kluczowym zasobem niezbędnym do tego, aby skutecznie radzić sobie w otaczającej nas rzeczywistości.

Ażeby zaradzić barierze dostępności wiadomości istotnych dla funkcjonowania i rozwoju organizacji pozarządowych, kilka lat temu powstała strona internetowa ROWOP.pl – portal dla organizacji pozarządowych z regionu Warmii i Mazur.  Była ona jednym z rezultatów projektu „Gotowi na Model” – partnerskiego przedsięwzięcia Stowarzyszenia ESWIP i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, któremu jako główny cel przyświecała poprawa jakości współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, a tym samym wsparcie dla organizacji pozarządowych z Warmii i Mazur.

Właścicielem i administratorem strony internetowej zostało Stowarzyszenie ESWIP. Jednak od początku swojego istnienia portal rowop.pl był tworzony w partnerstwie z Biurem Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego – jednostką organizacyjną odpowiedzialną za koordynowanie współpracy samorządu z sektorem pozarządowym.

Biorąc pod uwagę uzgodnione przez obie strony potrzeby i oczekiwania, portal rowop.pl został wyposażony w określone funkcje. Przede wszystkim w prosty, przejrzysty interfejs, umożliwiający zarejestrowanie się (utworzenie konta) przez użytkownika, samodzielne dodanie profilu organizacji pozarządowej w bazie NGO, a także umieszczanie wydarzeń w kalendarzu. Jednak kluczową funkcją strony było i jest nadal informowanie o aktualnych wydarzeniach o zasięgu regionalnym lub subregionalnym, istotnych dla organizacji pozarządowych – takich jak ogłaszane konkursy dla NGO, uchwalane programy, odbywające się w województwie oraz w kraju konferencje i szkolenia dla NGO, spotkania konsultacyjne.

Wraz z rozpoczęciem w kwietniu 2018 roku projektu „ROWOP.pl – dobra strona aktywnej współpracy”, dofinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, rozwój strony internetowej otrzymał nowy impuls. Znacząco zwiększyła się ilość zamieszczanych w niej materiałów. Uruchomiony został newsletter, który regularnie (co najmniej raz w tygodniu) wysyłany jest do powiększającej się liczby subskrybentów. Powstała też baza projektów, czyli zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym przez samorząd województwa. Systematycznie rozbudowywana jest też baza NGO z Warmii i Mazur o nowe podmioty.

Portal może być traktowany jako przestrzeń otwarta dla podmiotów III sektora oraz samorządów lokalnych. Jego funkcjonowanie to nie tylko bieżące pozyskiwanie, aktualizacja, uzupełnianie i wprowadzanie nowych treści, oraz ich udostępnianie w formie newslettera, które sprzyja lepszemu poinformowaniu działaczy, pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych. Każde stowarzyszenie i fundacja, jak również powiat, gmina działająca na Warmii i Mazurach może nie tylko zapoznać się ze zgromadzonymi materiałami, ale również zamieścić tutaj informacje o swoich inicjatywach, stając się współtwórcą strony. Dzięki temu możliwe jest upowszechnianie działalności stowarzyszeń i fundacji w regionie, a także promocja samorządów zorientowanych na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...