0.7 C
Olsztyn
wtorek, 10 grudnia, 2024
reklama

Bezpieczne prowadzenie samochodu z przyczepą: wszystko, co musisz wiedzieć

Materiał partneraBezpieczne prowadzenie samochodu z przyczepą: wszystko, co musisz wiedzieć

Prowadzenie samochodu z przyczepą wymaga przestrzegania istotnych reguł – zarówno tych dotyczących przepisów o ruchu drogowym, jak i zasad bezpiecznej jazdy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć odnośnie tego tematu!

Kiedy można się poruszać samochodem z przyczepą?

Uprawnienia prawa jazdy kategorii B zezwalają na kierowanie samochodami osobowymi z dołączoną przyczepą. Reguła ta obowiązuje jednak wyłącznie w dwóch sytuacjach:

  • wtedy, gdy masa całkowita przyczepy nie przekracza 750 kilogramów i nie posiada ona systemu hamowania najazdowego,
  • wtedy, gdy przyczepa posiada hamulec najazdowy, jednak masa całkowita powstałego w ten sposób zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 tony.
kiedy-mozna-sie-poruszac-samochodem-z-przyczepa.jpg

Możliwości są zatem dwie, dlatego posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą korzystać z przyczep do celów transportowych oraz caravaningu przy zachowaniu powyższych reguł. Wartości masy całkowitej – zarówno pojazdu osobowego, jak i przyczepy – można z łatwością sprawdzić w odpowiednim dowodzie rejestracyjnym.

Zasady bezpiecznego prowadzenia samochodu z przyczepą

Podpięcie przyczepy do samochodu zwykle nie stanowi większych problemów, dlatego naturalnie kolejnym krokiem wydaje się wyruszenie w drogę. Warto jednak pamiętać o tym, że samochód osobowy z przyczepą tworzy wcześniej wspomniany zespół pojazdów. Z tego powodu w takiej sytuacji obowiązują wyjątkowe limity prędkości – pojazd z przyczepą poza terenem zabudowanym może poruszać się z maksymalną prędkością 70 km/h, natomiast na autostradach i drogach ekspresowych limit ten wynosi 80 km/h.

zasady-bezpiecznego-prowadzenia-samochodu-z-przyczepa.jpg

Przyczepa, jako pojazd pozbawiony własnego napędu silnikowego, na zakrętach może ulegać przesunięciom wynikającym z działania siły odśrodkowej. Powoduje to jej zjeżdżanie w kierunku bocznym, dlatego dostosowanie odpowiedniej prędkości do promienia skrętu odgrywa kluczową rolę. Dynamikę jazdy należy również dostosować do warunków ze względu na wydłużenie drogi hamowania, co jest naturalną konsekwencją łącznej masy całkowitej pojazdu z przyczepą. Zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego i możliwość zareagowania w porę na nieprzewidziane okoliczności to podstawy!

Jak wykonywać manewry z przyczepą w sposób niezagrażający otoczeniu?

Bezapelacyjnie największe trudności w prowadzeniu samochodu z przyczepą są związane z manewrami cofania i parkowania. Z tego powodu warto poćwiczyć je przed wyruszeniem w dłuższą podróż, np. z przyczepą kempingową. Wycofywanie w takiej sytuacji wiąże się bowiem z koniecznością kontrolowania ustawienia przyczepy, która pod wpływem ruchów kierownicy ustawia się w przeciwnym kierunku do skrętu. Nie oznacza to jednak wcale, że umiejętność ta nie jest możliwa do opanowania – wprawny kierowca przy odpowiednim korzystaniu z lusterek zewnętrznych i pomocy współpasażerów z pewnością poradzi sobie z parkowaniem, nawet jeśli cały proces będzie wymagał większego nakładu czasu.

Należy zatem pamiętać o tym, że pierwsze próby jazdy samochodem z dodatkowym doczepieniem należy przeprowadzać w sposób ostrożny i w pełni kontrolowany. Przed wyjazdem w trasę warto zapoznać się z podstawowymi trudnościami w manewrowaniu, sprawdzić stan techniczny poszczególnych elementów przyczepy oraz wykupić autocasco oraz Assistance. Pomoc w kryzysowych sytuacjach nierzadko okazuje się na wagę złota, jednak stosując się do powyższych reguł bezpiecznej jazdy, możesz mieć pewność, że ryzyko wystąpienia przykrej sytuacji drogowej znacząco się obniży.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane