18 C
Olsztyn
poniedziałek, 16 września, 2024
reklama

Są wyniki egzaminów maturalnych. Jak wypadli maturzyści z Warmii i Mazur?

OlsztynSą wyniki egzaminów maturalnych. Jak wypadli maturzyści z Warmii i Mazur?

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych dowiedzieli się, jak poradzili sobie na egzaminach, które stanowią kluczowy moment w ich edukacyjnej karierze.

reklama

Wyniki egzaminów

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95% tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wynik ten jest wyższy wśród licealistów, gdzie zdawalność wyniosła 97%, oraz nieco niższy wśród absolwentów techników – 93%. Średni wynik z egzaminu pisemnego z języka polskiego to 61% możliwych do uzyskania punktów, przy czym licealiści uzyskali średnio 65%, a uczniowie techników – 56%.

Egzamin z matematyki zdało 89% absolwentów. Wśród licealistów zdawalność wyniosła 91%, natomiast wśród absolwentów techników – 85%. Średni wynik z matematyki na poziomie podstawowym to 63%, gdzie licealiści uzyskali średnio 68%, a uczniowie techników – 56%.

reklama

Egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego języka obcego, zdało 96% absolwentów. Licealiści osiągnęli zdawalność na poziomie 97%, a uczniowie techników – 94%. Średni wynik z języka angielskiego wyniósł 78%, przy czym licealiści zdobyli średnio 83%, a uczniowie techników – 72%.

Jak wypadło warmińsko-mazurskie?

W województwie warmińsko-mazurskim do egzaminu maturalnego przystąpiło prawie 8 tysięcy uczniów. 84% maturzystów zdało egzamin dojrzałości, a 10% ma prawo do poprawki. Województwo warmińsko-mazurskie uplasowało się na trzecim miejscu pod względem zdawalności matur w kraju, osiągając taki sam wynik jak Śląsk i Podkarpacie. Na drugim miejscu, ex aequo, znalazły się województwa świętokrzyskie i mazowieckie, natomiast liderem okazało się województwo małopolskie.

Egzaminy obowiązkowe i dodatkowe

Maturzyści musieli przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Dodatkowo, wymagane były dwa egzaminy ustne: z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół z nauczaniem mniejszości narodowych musieli także zdawać egzaminy z języka ojczystego, zarówno pisemne, jak i ustne.

reklama

Każdy maturzysta miał obowiązek przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z przedmiotu dodatkowego lub wybranego. Chętni mogli zdawać maksymalnie sześć egzaminów na poziomie rozszerzonym. Absolwenci techników oraz szkół branżowych II stopnia, którzy spełnili warunki uzyskania dyplomu zawodowego, byli zwolnieni z tego obowiązku.

Aby zdać maturę, konieczne było uzyskanie co najmniej 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych. W przypadku przedmiotów dodatkowych nie obowiązywał próg zaliczeniowy.

Tegoroczne matury były ostatnimi ocenianymi według wymagań obowiązujących po pandemii.

źródło: PAP, Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane