1 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Jak wypadli uczniowie na egzaminie ósmoklasisty? 2025 bez ulg pandemicznych!

OlsztynJak wypadli uczniowie na egzaminie ósmoklasisty? 2025 bez ulg pandemicznych!

W środę, 3 lipca, Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu ósmoklasisty, który uczniowie pisali od 14 do 16 maja.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że ósmoklasiści uzyskali średnio 61 proc. punktów z języka polskiego i 52 proc. z matematyki. Egzamin z języka obcego, najczęściej wybierany angielski, przyniósł średni wynik 66 proc. punktów. Wyniki z innych języków obcych kształtowały się następująco: niemiecki – 53 proc., rosyjski – 79 proc., francuski – 88 proc., hiszpański – 72 proc., włoski – 47 proc.

Wyniki uczniów z Warmii i Mazur

Na tle wyników ogólnopolskich uczniowie z Warmii i Mazur wypadli nieco gorzej. Z języka polskiego osiągnęli średni wynik 55,31 proc., co plasuje region poniżej krajowej średniej. Matematyka okazała się jeszcze większym wyzwaniem, z wynikiem 43,57 proc., co daje przedostatnie miejsce w Polsce.

Najlepsze wyniki z języka polskiego uzyskali uczniowie z Małopolski – 66,71 proc. Matematyka również była ich mocną stroną, osiągając średnio 58,78 proc. Z kolei uczniowie z Mazowsza najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim, uzyskując 71,98 proc. Wyniki z języka niemieckiego były najwyższe na Podkarpaciu – 70,37 proc.

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku był ostatnim, który przeprowadzono na podstawie zawężonych wymagań egzaminacyjnych, wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. W przyszłym roku uczniowie będą musieli zmierzyć się z pełnym zakresem wymagań podstawy programowej.

Znaczenie egzaminu dla uczniów

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wyniki mają kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uzyskane punkty z egzaminu stanowią połowę punktacji potrzebnej do przyjęcia do wybranej szkoły, a druga połowa pochodzi z ocen na świadectwie i innych osiągnięć ucznia.

Wyniki egzaminu można sprawdzić w systemie ZIU, logując się za pomocą danych przekazanych przez szkołę. System umożliwia także uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych.

źródło: olsztyn.eska.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane