28 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Nie żyje aktor Jerzy Stuhr

WiadomościNie żyje aktor Jerzy Stuhr

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Jerzego Stuhra, wybitnego aktora, reżysera filmowego, teatralnego i operowego, scenarzysty oraz profesora. Jerzy Stuhr zmarł 9 lipca 2024 roku, w wieku 77 lat. Aktor od lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym z nowotworem krtani oraz przeszedł zawał serca.

reklama

Wybitna kariera artystyczna

Jerzy Stuhr był jednym z najbardziej cenionych i wszechstronnych polskich aktorów. Zagrał w ponad 60 produkcjach filmowych, w tym w tak znanych dziełach jak “Wodzirej”, “Seksmisja”, “Kingsajz”, “Uprowadzenie Agaty” oraz “Kiler”. Jego talent aktorski i reżyserski przyniósł mu liczne nagrody i uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Stuhr nie tylko występował przed kamerą, ale również reżyserował filmy, które zyskały uznanie krytyków. Wśród jego reżyserskich osiągnięć znajdują się takie filmy jak “Historie miłosne”, “Duże zwierzę” oraz “Pogoda na jutro”. Jego twórczość była często porównywana do dzieł Krzysztofa Kieślowskiego, z którym wielokrotnie współpracował.

reklama

Działalność pedagogiczna i społeczna

Jerzy Stuhr pełnił również funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie kształcił kolejne pokolenia aktorów. Był profesorem sztuk teatralnych i autorem książek, w których dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Aktor angażował się także w działalność społeczną. Był przewodniczącym rady nadzorczej Fundacji Hospicjum im. Józefa Tischnera w Krakowie, wspierając działania na rzecz chorych i potrzebujących.

Poważne problemy zdrowotne

Stuhr od wielu lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. W 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani, który wymagał intensywnego leczenia, w tym operacji, radioterapii i chemioterapii. Aktor otwarcie mówił o swojej walce z chorobą, co przyniosło wsparcie wielu osobom zmagającym się z podobnymi problemami zdrowotnymi.

reklama

Jerzy Stuhr na zawsze pozostanie w pamięci jako wybitny artysta i człowiek o wielkim sercu. Jego wkład w polską kulturę i sztukę jest nieoceniony, a jego twórczość będzie inspirować kolejne pokolenia.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane