21 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Zuchwała kradzież na olsztyńskiej Starówce

OlsztynZuchwała kradzież na olsztyńskiej Starówce

Olsztyńscy kryminalni odnotowali kolejny sukces – udało im się zatrzymać mężczyznę, który dzień wcześniej zuchwale zerwał plecak z ramion idącej ulicą kobiety. Podejrzany już usłyszał zarzuty popełnienia kradzieży szczególnie zuchwałej i przyznał się do winy. Teraz grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

reklama

Zuchwała kradzież w centrum Olsztyna

W czwartek, 4 lipca 2024 roku, tuż przed godziną piątą nad ranem, 73-letnia mieszkanka Olsztyna w drodze do pracy padła ofiarą kradzieży. Szła ulicami w okolicy olsztyńskiej Starówki z plecakiem na ramieniu, w którym trzymała dokumenty i gotówkę. Nagle poczuła szarpnięcie – ktoś zerwał jej plecak i uciekł w pobliskie podwórza. Kobieta zauważyła jedynie, że sprawca był młody, szczupły i ubrany na czarno.

Szybka reakcja policji

Po otrzymaniu zgłoszenia, olsztyńscy kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu natychmiast przystąpili do działania. Dzięki zabezpieczonym nagraniom z monitoringów szybko ustalili rysopis sprawcy, który okazał się być dobrze znany funkcjonariuszom. Już następnego dnia przed południem 19-latek został zatrzymany.

reklama

Zatrzymany młody mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia kradzieży szczególnie zuchwałej. Pomimo przyznania się do winy, nie wyjaśnił motywów swojego działania. Za ten czyn grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kradzież szczególnie zuchwała – nowe przepisy

Warto przypomnieć, że kradzież szczególnie zuchwała to przestępstwo wprowadzone do kodeksu karnego w czerwcu 2023 roku. Definiuje się je jako kradzież, w której sprawca wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec ofiary. Dotyczy to także sytuacji, gdy zabierana jest rzecz, którą pokrzywdzony ma na sobie, w swoim ubraniu lub bagażu.

Do tej kategorii przestępstw zaliczają się między innymi przypadki, w których sprawca wyrywa pokrzywdzonemu torbę lub bagaż, zabiera przedmiot trzymany w ręku, a także kradzieże kieszonkowe. Dzięki tym przepisom, policja i prokuratura mają możliwość surowszego ścigania i karania sprawców takich zuchwałych czynów.

reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane