23 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Zmiany w Kodeksie karnym od października: kradzież i używanie cudzej tablicy rejestracyjnej zagrożone do 5 lat pozbawienia wolności

IławaZmiany w Kodeksie karnym od października: kradzież i używanie cudzej tablicy rejestracyjnej...

Początek października przyniósł kilka istotnych zmian w zapisach Kodeksu karnego. Jedna z ważniejszych zmian to zaostrzenie kary za kradzież tablicy rejestracyjnej pojazdu oraz jej nielegalne użytkowanie. Od początku miesiąca czyn ten jest kwalifikowany jako przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

reklama

Już od 1 października 2023 roku kradzież czy używanie cudzej tablicy rejestracyjnej jest przestępstwem, którego konsekwencje mogą być poważne. Szczegółowe przepisy mówią o tym w artykule 306 c kk. W pierwszym paragrafie czytamy: „Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

W drugim paragrafie natomiast wyjaśniono, że taką samą karę poniesie każdy, kto używa cudzej tablicy rejestracyjnej, która nie jest przypisana do danego samochodu. To samo dotyczy sytuacji, w której ktoś używa podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej.

reklama

Zmiany te wprowadzają zasadnicze zmiany w kwestii tablic rejestracyjnych. Surowe kary mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.

źródło: KPP Iława

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia