-5 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Uczniowie z Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego laureatami ogólnopolskiego konkursu dla pisarzy

WiadomościUczniowie z Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego laureatami ogólnopolskiego konkursu dla pisarzy

Jakub Józefowicz – uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr. 4 im. Jana Pawła II w Lidzbarku Warmińskim i Maja Michniewicz – uczennica klasy 5 Niepublicznej Szkoły Podstawowej Art School w Olsztynie zostali laureatami 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, który na dodatek daje szansę na prawdziwy książkowy debiut!

reklama

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Dlatego też tematem przewodnim “Popisz się talentem” był “Świat za sto lat”. Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 opowiadania. To drugi najlepszy wynik w historii konkursu! Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości.

Za kilka minut będzie południe. O tej porze ludzie raczej nie wychodzą. Boją się promieniowania. Słońce wydziela szkodliwe związki. Źle to działa na ludzką skórę bo parę minut wystarczy by pomarszczyła się. Muszą więc najpierw nakładać sztuczną skórę ale po niej dwa dni śmierdzą. O tej porze jedynymi istotami ludzkimi jakie można spotkać są Cacany. A ty też jesteś człowiekiem to masz ubierz skórę.
O fu. No dobra ubieram. Wolę cuchnąć niż wrócić pomarszczony jak rodzynek. A kim są Cacany?

reklama

To fragment opowiadania Jakuba Józefowicza “Zmiany i Cacany”. Pełne teksty wszystkich 30 laureatów “Popisz się talentem” zostaną opublikowane w książce pokonkursowej, której premiera zaplanowana jest na październik. Będzie można w niej znaleźć także opowiadanie Mai Michniewicz pt. “Światełko w tunelu”.

Byliśmy zachwyceni kreatywnością dzieci w opisywaniu przyszłości. W nadesłanych opowiadaniach stworzyły niezwykłe światy – w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych będów. W tekstach jest i humor i refleksja nad kondycją ludzkości, wszystkie poruszają rozmachem wyobraźni. Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym uczestnikom! – komentuje Małgorzata Jankowska koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.

reklama

Uczestnicy “Popisz się talentem” wzięli także udział w specjalnej ankiecie “Świat za sto lat”. Nowa Era poprosiła dzieci, by zastanowiły się, jakie największe zadanie czeka ludzi w ciągu kolejnych 100 lat. Dla 42% uczestników ankiety największym wyzwaniem będzie opracowanie lekarstw na groźne choroby. Na drugim miejscu znalazła się ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin (41%), a na trzecim zatrzymanie zmian klimatu (12%).

Źródło: PRart Media

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne