Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie został zaproszony przez Komisję Europejską do do elitarnego grona Uniwersytetów Europejskich. Jest to prestiżowy sojusz uniwersytetów, który umożliwia nowemu pokoleniu Europejczyków studiowanie i pracę w różnych krajach, w różnych językach i dziedzinach akademickich.
– Bardzo cieszę się, że będziemy członkami tej wielkiej rodziny Uniwersytetów Europejskich. To ogromna szansa dla naszej społeczności, a przede wszystkim dla studentów, którzy będą mogli korzystać z nieograniczonych możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności w różnych uniwersytetach – mówi prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. – Chcemy stworzyć wielki kampus europejski, który zapewni większą swobodę i różnorodność w kreowaniu kariery.
Nowe sojusze Uniwersytetów Europejskich
W piątym konkursie, rozstrzygniętym 28 czerwca, o status Uniwersytetu Europejskiego starało się około 500 uczelni zrzeszonych w 60 międzynarodowych konsorcjach. Spośród nich wyłoniono 14, które otrzymają finansowanie do maksymalnie 14,4 mln euro na cztery lata. Dołączenie do Uniwersytetów Europejskich ułatwia również pozyskiwanie dalszych środków z międzynarodowych programów. Uczelnie zaproszone przez Komisję Europejską mają czas na podpisanie oficjalnego dokumentu do końca września.
Polski akcent w nowych sojuszach
Wśród nowych Uniwersytetów Europejskich znalazło się dziewięć polskich uczelni, w tym Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który będzie współtworzył konsorcjum CHALLENGE.EU. Pozostałe polskie uczelnie to m.in. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Politechnika Opolska.
Międzynarodowi partnerzy UWM
Liderem konsorcjum CHALLENGE.EU będzie Hochschule Offenburg, z którym Uniwersytet Warmińsko-Mazurski współpracuje od 2005 roku. Konsorcjum obejmuje także uczelnie z Francji, Łotwy, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji i Szwajcarii. Wszystkie te uczelnie wdrożyły system boloński, co jest kluczowe dla wspólnego programu kształcenia.
Rektor Przyborowski podkreśla, że sojusz przynosi korzyści nie tylko studentom, ale także badaczom i nauczycielom akademickim, zwiększając innowacyjność i umożliwiając doskonalenie umiejętności dydaktycznych oraz współpracę przy projektach badawczych.
Skład konsorcjum CHALLENGE.EU:
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Polska)
- University of Applied Sciences Offenburg (Niemcy)
- ECAM LaSalle (Francja)
- Latvia University of Life Sciences and Technologies (Łotwa)
- South East European University (Macedonia Północna)
- European University of Lisbon (Portugalia)
- European University of Valencia (Hiszpania)
- Mid Sweden University (Szwecja)
- University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland (Szwajcaria)
Korzyści z międzynarodowego partnerstwa
Sojusz CHALLENGE.EU otwiera przed społecznością UWM wiele nowych możliwości. Studenci i doktoranci będą mogli realizować studia na partnerskich uczelniach, zdobywając dodatkowe kompetencje potwierdzone certyfikatami. Ponadto, zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni będą uczestniczyć w wyjazdach studyjnych, umożliwiających zdobycie nowych doświadczeń i nawiązanie kontaktów.
Uniwersytety Europejskie w Polsce
W wyniku wcześniejszych konkursów do grona Uniwersytetów Europejskich dołączyły m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański i Szkoła Główna Handlowa. Łącznie 64 konsorcja skupiające 560 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów działają pod szyldem Uniwersytetów Europejskich.
Więcej informacji: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie dołącza do Uniwersytetów Europejskich
źródło: UWM
Banda rudego niedługo będzie mordować kapłanów później wezmą się za NAS