fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 28 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Darmowe Wi-Fi? UWM: to nie kafejka internetowa

Wiadomości Darmowe Wi-Fi? UWM: to nie kafejka internetowa

W olbrzymim uniwersyteckim campusie niemal wszędzie jest internet bezprzewodowy, z którego mogą korzystać jedynie pracownicy uczelni i studenci. Ci, którzy chcą skorzystać z własnego komputera np. w uczelnianej bibliotece muszą odejść z kwitkiem.

Napisał do nas czytelnik, który wybrał się do uniwersyteckiej biblioteki z własnym laptopem.

– Chciałem w wolnym czasie posiedzieć, poczytać, popracować trochę dla siebie, korzystając przy tym z własnego laptopa – pisze czytelnik. – Dowiedziałem się jednak, że nie mogę podpiąć się pod uczelnianą sieć, bo nie jest ona dla ludzi z zewnątrz. Szkoda, bo uważam, że w takich miejscach, jak np. biblioteka dostęp do sieci nie powinien być ograniczany. Mógłbym korzystać z uczelnianych komputerów, ale chcę mieć wszystko, co zrobię, od razu na swoim sprzęcie, a i niektóre komputery uniwersyteckie pozostawiają wiele do życzenia, bo są archaiczne, wieszają się, mozolnie otwierają dokumenty. Praca na nich to droga przez mękę.

Tyle czytelnik. Zapytaliśmy Wiolettę Ustyjańczuk, rzeczniczkę UWM, jak funkcjonuje bezprzewodowy internet na uczelni. Rzeczniczka tłumaczy, że ze względów bezpieczeństwa, zarówno użytkowników, jak i samej sieci, wolnego dostępu do internetu na uczelni nie ma. Jedynie goście uczelni, którzy pojawiają się na konferencjach i szkoleniach mogą się do niego podłączyć. Rzeczniczka dodaje także, że uczelnia nie planuje w najbliższym czasie uruchamiać punktów z bezprzewodowym internetem dla ludzi z zewnątrz, a na rozwiązanie proponuje:

– W obecnej chwili dostęp do internetu jest możliwy także za pomocą sieci telefonii komórkowej i jest to dostęp za darmo możliwy dzięki np. sieci Aero2 – mówi Wioletta Ustyjańczuk. – O ile mi wiadomo dostęp do sieciowych zasobów biblioteki jak i do internetu w bibliotece jest możliwy w wyznaczonych do tego celu miejscach. Uczelnia wyższa nie jest kafejką internetową.

– Nie przyszedłem do kafejki, ale do biblioteki – podsumowuje czytelnik. – Według uczelnianych reguł mogą korzystać z niej także osoby z zewnątrz, więc szkoda, że nie można korzystać tam także z własnego komputera z dostępem do sieci. To nie jest jakiś olbrzymi problem, ale wypadałoby, aby największa uczelnia w regionie miała takie rozwiązania w najważniejszych punktach Kortowa.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


5 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

7-letni Bruno z Olsztyna walczy z rakiem. Nie ma wiele czasu

Bruno Pressler-Wigura z Olsztyna toczy swoją trzecią walkę z nowotworem. Stosowana do tej pory chemioterapia nie przyniosła efektów. Link do zbiórki: www.siepomaga.pl/bruno Bruno to 7-latek z...

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Przeczytaj także:

5
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x