20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Uczestnicy wyjątkowej inicjatywy “28 marzeń” – tak spełniają marzenia

OlsztynUczestnicy wyjątkowej inicjatywy "28 marzeń" - tak spełniają marzenia

W dniu 28 czerwca 2024 roku, w piątek, do Olsztyna dotarli uczestnicy wyjątkowej inicjatywy: “28 marzeń”. Projekt pomysłu działdowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), od lat inspiruje i motywuje do pokonywania barier i realizacji marzeń, także tych osób, które często są odsuwane na margines społeczeństwa.

reklama

Wspólne przesłanie tej inicjatywy, jakie wybrzmiało przy tej okazji, głosi, że każdy, bez względu na swoje ograniczenia, jest zdolny do spełnienia swoich marzeń. Uczestnicy, młodzi podopieczni PSONI, w tym roku postanowili zrealizować swój cel, przemierzając pieszo zachodnią część Polski.

Podczas tegorocznej piechurki, która była częścią Szlaku św. Jakuba, grupa przeszła 300 kilometrów. Start nastąpił w Dusznicy koło Ogrodników przy granicy polsko-litewskiej. Po drodze przemierzyli między innymi Suwałki i Giżycko, by ostatecznie dotrzeć do celu w Olsztynie.

reklama

Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna, podczas spotkania z uczestnikami wyraził swoje uznanie: “Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co robicie. Udowadniacie, że niemożliwe nie istnieje i wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszego nastawienia, chęci, determinacji. Gratuluję Wam realizacji kolejnego z tych niezwykłych marzeń.”

W poprzednich edycjach projektu “28 marzeń” uczestnicy osiągnęli imponujące cele. W latach 2019-2020 zdobyli Koronę Gór Polski, a w latach 2021-2022 przemierzyli rowerem 550 km trasę ze Świnoujścia do Krynicy Morskiej.

reklama

Roman Jankowski, pomysłodawca projektu i członek PSONI w Działdowie, podkreślił znaczenie pozytywnej aktywności: “Pozytywne działanie na rzecz drugiego człowieka, w tym tego, który najbardziej tego potrzebuje, jest możliwe. Każdy, bez względu na pochodzenie, sprawność, posiadane umiejętności ma szansę realizować własne marzenia, pokonywać ograniczenia i lęki. Ten projekt uzmysłowił nam, że osoby niepełnosprawne mogą, chcą i potrafią istnieć na równi ze światem ludzi zdrowych.”

W najnowszej III edycji projektu wzięło udział 18 osób, w tym 12 podopiecznych stowarzyszenia i sześcioro opiekunów. Udział w wyprawie wzięło także siedmioro debiutantów, ale znaleźli się również weterani, którzy uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych odsłonach projektu.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mokitalk
29 czerwca 2024 07:58

Szewczyk miał okazję realnie pomóc dzieciom z niepełnosprawnościami z Olsztyna – przekazując ziemię pod budowę szkoły w Łupstychu, był wtedy przew. RM. Działka pod szkołę po długich bojach jest teraz spłacana po cenie komercyjnej. Panie Prezydencie PAMIĘTAMY a ocieplające fotki nie pomogą.

Polecane