1.4 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Jak UWM dba o zrównoważony rozwój i ekologię

OlsztynJak UWM dba o zrównoważony rozwój i ekologię

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie ponownie znalazł się w światowym rankingu THE Impact, który ocenia uczelnie wyższe pod kątem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) określonych przez ONZ. W 2024 roku UWM poprawił swoje wyniki i uplasował się w przedziale 1001-1500.

Times Higher Education Impact to ranking wyróżniający uczelnie za ich wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju, takich jak zrównoważenie środowiskowe, włączenie społeczne, wzrost gospodarczy i partnerstwo. Ranking uwzględnia zarówno publikacje i badania wpływające na realizację SDG, jak i dbałość uczelni o swoją społeczność oraz zasoby materialne. Oceny dokonuje się na podstawie współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz jej partnerstw.

UWM w rankingu THE Impact 2024

W 2024 roku UWM znalazł się w przedziale 1001-1500, zajmując 6. miejsce wśród polskich publicznych uniwersytetów klasycznych i będąc jedną z 25 polskich uczelni uwzględnionych w rankingu.

– Środowisko akademickie powinno pełnić kluczową rolę w napędzaniu zmian służących zrównoważonemu rozwojowi, dlatego bardzo cieszymy się z tego, że doceniane są nasze wysiłki w tym zakresie. Potwierdzeniem tego, że idziemy w dobrym kierunku, jest między innymi awans UWM w rankingu THE Impact – podkreśla prof. dr hab. Paweł Wielgosz, prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia uczelni.

Ranking ocenia realizację 17 celów zrównoważonego rozwoju (Partnerstwa na rzecz celów) oraz trzy inne cele, w których uczelnie mogą wykazać się największym wpływem. UWM został najwyżej oceniony w zakresie celu 16. (Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje), celu 3. (Dobre zdrowie i jakość życia) oraz celu 15. (Życie na lądzie).

UWM dla przyszłości

UWM aktywnie pozyskuje partnerów, czego przykładem jest Forum Zielonych Uniwersytetów. Uczelnia działa zgodnie z Agendą zrównoważonego rozwoju UWM do 2030 roku, opracowaną przez uniwersytecki Green Team.

UWM koncentruje się na realizacji kilku celów zrównoważonego rozwoju: dbaniu o dobre zdrowie i jakość życia (cel 3), zapewnieniu dostępu do edukacji wysokiej jakości (cel 4), ochronie równości płci (cel 5), wdrażaniu idei zrównoważonych miast i społeczności (cel 11), odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji (cel 12) oraz przeciwdziałaniu negatywnemu wpływowi na klimat (cel 13). Przykładem działań uczelni jest Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie”, które rozwija turystykę medyczną, zdrowotną i uzdrowiskową.

Ekologiczne działania UWM

UWM podejmuje liczne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W budynkach uczelni instalowane są panele fotowoltaiczne i przeprowadzana jest termomodernizacja, co zmniejsza zużycie energii i emisję CO₂. Biblioteka Uniwersytecka korzysta z serwerów chmurowych, oszczędzając pieniądze i energię, a pracownicy dbają o ograniczenie zużycia papieru dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów.

Uczelnia popularyzuje postawy proekologiczne, organizując wydarzenia takie jak Dzień Ziemi, Dzień Recyclingu i Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Globalne osiągnięcia

W rankingu THE Impact 2024 ocenie poddano 2152 uczelnie. Na szczycie listy znalazł się Australijski Uniwersytet Western Sydney, a drugie miejsce zajęły wspólnie Uniwersytet w Manchesterze i Uniwersytet Tasmanii. Najlepszy debiut odnotował francuski Institut Agro, zajmując 21. miejsce. Najwięcej uczelni w zestawieniu pochodzi z Indii – aż 96 instytucji.

źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane