Olsztyn został uznany za najcichsze miasto w Polsce wśród lokalizacji zamieszkanych przez co najmniej 100 tys. osób. Tak wynika z danych, które przedstawił Główny Urząd Statystyczny (GUS) w swojej pierwszej edycji raportu dotyczącego hałasu w środowisku urbanistycznym.
Podstawa badania to strategiczne mapy hałasu opracowane za rok 2021. Dzięki nim udało się oszacować liczbę mieszkańców narażonych na różne rodzaje hałasu: drogowy, szynowy, przemysłowy i lotniczy.
Autorzy raportu wskazują, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców na hałas dobowy z tytułu ruchu drogowego narażonych było 270 tys. osób. Inne źródła hałasu, jak przemysłowy, szynowy i lotniczy, dotykały odpowiednio 9,9 tys.; 2,2 tys. oraz 2,5 tys. osób.
„Najwyższy udział osób narażonych na hałas w ciągu doby w ogólnej liczbie mieszkańców danego miasta odnotowano w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie,” podkreślają przedstawiciele GUS. Tymczasem w Olsztynie, obok Torunia i Dąbrowy Górniczej, odnotowano najmniejszy udział ludności narażonej na hałas – poniżej 0,05 proc.
Mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur mogą się również cieszyć relatywnie spokojnymi nocami, co jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia i zdrowia. Hałas to jeden z głównych czynników środowiska, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi. Według statystyk nawet 20 proc. populacji Europy narażone jest na hałas, który może negatywnie oddziaływać na ich dobrostan.
Olsztyn wyróżnia się w Polsce jako miasto, które przez wielu może być postrzegane jako enklawa ciszy, dając przykład dla innych dużych ośrodków miejskich, które zmagają się z podobnym problemem.
źródło: UM Olsztyn
Bo to za..pie
Bo Olsztyn to bolszewicka umieralnia jest – tu się nic nie dzieje.