22 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Rodzaje kart płatniczych – jakie wyróżniamy? czym się różnią?

Materiał partneraRodzaje kart płatniczych - jakie wyróżniamy? czym się różnią?

Zdecydowana większość z nas korzysta z kart płatniczych. Dzięki nim możemy dokonać płatności bezgotówkowo i zrobić zakupy przez Internet. Jednak okazuje się, że nie każdy z nas wie, jakie wyróżniamy rodzaje kart płatniczych i czym się od siebie różnią. Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania w poniższym artykule!

reklama

Rodzaje kart płatniczych

Karta płatnicza to produkt, którym możemy dokonywać płatności za zakupy w punktach, w których mamy do dyspozycji terminale, w internecie, a także wypłacać pieniądze z bankomatu. W pierwszym kwartale 2022 roku Narodowy Bank Polski podał informację, zgodnie z którą karty debetowe stanowiły 82,9% wszystkich kart wydanych przez banki. Karty płatnicze możemy podzielić według kilku kategorii. Ze względu na sposób obciążenia klienta kwotą transakcji na rynku dostępna jest:

reklama
 • karta debetowa – przy pomocy tej karty możemy opłacać zakupy tylko i wyłącznie do poziomu salda, jakie posiadamy,
 • karta kredytowa – opłacamy nią zakupy w ramach przyznanego nam przez bank limitu kredytowego,
 • karta przedpłacona prepaid – dysponujemy jedynie kwotą, która umieszczona jest na rachunku; zazwyczaj są to karty podarunkowe, które zasilamy,
 • karta obciążeniowa – połączenie kardy debetowej oraz kredytowej. Wydatki rozliczane są raz na miesiąc, a kwota, która została wydana, musi zostać uregulowana w konkretnym terminie. W innym wypadku musimy liczyć się ze sporymi odsetkami.

Ze względu na sposób zapisu informacji karty dzielimy na:

 • wypukłe,
 • magnetyczne,
 • z układem elektronicznym,
 • zbliżeniowe,
 • wirtualne.

Ponadto warto zaznaczyć, że niektóre rodzaje kart płatniczych działają w trybie online, a inne – offline. W przypadku kart online z terminala wysyłane jest do banku zapytanie, a płatność zrealizowana jest dopiero w momencie, gdy odpowiedź jest pozytywna. Z kolei karty offline nie wymagają kontaktu z bankiem. Mimo wszystko i tak musimy posiadać na rachunku odpowiednią ilość środków, by zrealizować konkretną transakcję.

Personalizacja kart płatniczych

reklama

Każdy bank oferuje klientowi możliwość personalizacji kart. Może on zdecydować się na własną grafikę lub wybrać ją z dostępnego w placówce katalogu. Jednak to nie wszystko! Banki proponują konkretny typ karty w zależności od zamożności wnioskującego i jego comiesięcznych wpływów, co ma związek z segmentacją klientów. Ci, którzy posiadają niewielkie dochody, mogą liczyć jedynie na karty podstawowe, które są oferowane wraz z kontem. Ponadto w ofertach pojawiają się karty srebrne, które wbrew pozorom nie są przeznaczone dla bogatych. Dedykowane są osobom z dochodami miesięcznymi już w wysokości 650 zł. Właściciele takiego instrumentu finansowego mogą liczyć na atrakcyjne oferty ubezpieczeń oraz zniżki u partnerów.

Złota karta również nie jest zarezerwowana tylko dla zamożnych. Jej posiadacze zazwyczaj mają dochody w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie. Dzięki niej klient może cieszyć się zniżkami w hotelach, wsparciem osobistego doradcy, a także dostępem do salonów VIP. Z kolei karty platynowe oraz czarne dedykowane są już tylko nielicznej grupie. Aby mieć dostęp do tej pierwszej, należy mieć comiesięczne wpływy w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei druga przeznaczona jest dla najbogatszych osób. Wiele z nich nie ma nawet limitów kredytowych, więc posiadacz jest w stanie zapłacić nią za wszystko, co tylko sobie wymarzy. Warto podkreślić, że opłata za obsługę kart dla najbardziej zamożnych jest dość wysoka.

Jak widać, na rynku dostępne są różne rodzaje kart płatniczych. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również sposobem rozliczania płatności oraz oferowanymi usługami dodatkowymi. Niektóre z nich oferują posiadaczowi dodatkowe zniżki, a inne nie posiadają nawet żadnego limitu. Karta płatnicza pozwala nam obracać środkami własnymi oraz należącymi do banku i dokonywać transakcji w ogromnej ilości punktów, a także za pośrednictwem internetu. W związku z tym, że z karty korzystamy bardzo często, warto bardzo dokładnie przemyśleć jej wybór i zapewnić sobie wygodne i bezpieczne płatności.

Źródła:

 1. https://www.rachuneo.pl/artykuly/rodzaje-kart-platniczych
 2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/rodzaje-kart-platniczych/

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane