1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Najdłuższe molo w Polsce nie tam, gdzie myślisz!

DziałdowoNajdłuższe molo w Polsce nie tam, gdzie myślisz!

Choć molo najczęściej kojarzy się z Sopotem, okazuje się, że najdłuższa taka konstrukcja znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Zapraszamy do Rybna!

Wiele osób, zapytanych o najdłuższe molo w Polsce, bez wahania wskazałoby na Sopot. Bez wątpienia tamtejszy pomost jest jednym z najsłynniejszych w całej Europie, odwiedzają je turyści z całego świata.

Najdłuższe molo znajduje się w Rybnie

Tym bardziej może zaskakiwać fakt, że najdłuższe molo w Polsce znajduje się w gminie Rybno w powiecie działdowskim w województwie warmińsko-mazurskim. Wokół jeziora w Rybnie wybudowano ścieżkę edukacyjną o długości aż 880 metrów, podczas gdy molo w Sopocie ma „zaledwie” 511,5 metra.

Oficjalnie deptak został otworzony w październiku 2019 roku i od tej pory stanowi atrakcję turystyczną, która przyciąga zarówno okolicznych mieszkańców, jak i gości z całego świata.

Deptak zabezpieczono przed warunkami atmosferycznymi, więc można go podziwiać w każdą pogodę. Na trasie zamieszczono tablice edukacyjne, ławki, na których można odpocząć podczas zwiedzania, kosze na śmieci oraz energooszczędne oświetlenie, które reaguje na ruch.

Pomysł z lat 90. XX wieku

Pomysł utworzenia mola w Rybnie powstał już w 1994 roku, musiało jednak upłynąć sporo czasu, aż został zrealizowany. Na przestrzeni lat projekt ewoluował, aby dziś cieszyć oczy turystów.

Głównym celem projektu była poprawa stanu sanitarnego jeziora, uporządkowanie przyległego terenu, a dopiero potem poprawa walorów krajobrazowych okolicy. Według ówczesnej koncepcji ścieżka miała być poprowadzona jedynie na lądzie, planowano nasadzenia wierzby wiciowej od strony zabudowań, a od strony jeziora – niskich krzewów ozdobnych.

Atrakcja turystyczna

Obecnie molo pełni też inne funkcje: edukacyjne, spacerowe, wypoczynkowe i widokowe. Można tu odpocząć, podziwiając charakterystyczne dla tej okolicy walory przyrodnicze.

Aktualny kształt i forma pomostu pozwoliły na przywrócenie ładu przestrzennego wokół jeziora. Nie bez znaczenia jest również fakt, że teraz dostęp do akwenu ma więcej osób, w tym osoby z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach inwalidzkich – szerokość użytkowa ścieżek i wejścia mają 3 metry.

Chronione gatunki ptaków

Na obszarze wokół jeziora w Rybnie żyje wiele gatunków ptaków, między innymi można tu spotkać takie gatunki lęgowe jak pleszki, grzywacze, łozówki, kwiczoły, bogatki, jaskółki dymówki, kapturki, łyski, krzyżówki czy choćby łabędzie nieme. Żerują tutaj czaple siwe, dymówki, rybitwy czarne, śmieszki, oknówki i jerzyki. Jest tu też spora populacja nietoperzy – karlik malutki, karlik większy, borowiec wielki, nocek, mroczek późny. Wszystkie podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Ponad milion złotych

Budowa deptaka w Rybnie kosztowała w sumie 1 299 998,80 złotych. Projekt udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020. Dotacja wyniosła 1 051 249,23 złote.

Najdłuższe molo w Polsce nie tam, gdzie myślisz! turystyka Działdowo, Wiadomości, zShowcase
fot. Gmina Rybno

źródło: olsztyn.eska.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane