-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

“Tramwaj zwany Pożądaniem”: kampania edukacyjna o HIV startuje w Olsztynie

Olsztyn"Tramwaj zwany Pożądaniem": kampania edukacyjna o HIV startuje w Olsztynie

W Olsztynie 24 maja rusza trzynasta edycja ogólnopolskiej kampanii “Tramwaj zwany Pożądaniem”, organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Tramwaj linii nr 3, który przejedzie trasę z Dworca Głównego do Uniwersytet-Chańskiego, stanie się mobilnym centrum edukacyjnym.

Mobilna kampania o HIV w Olsztynie

Na jego pokładzie studenci medycyny będą informować rówieśników o drogach przenoszenia HIV oraz metodach profilaktyki. Kampania, wspierana przez grant z programu Pozytywnie Otwarci, ma na celu nie tylko edukować, ale i zmienić sposób myślenia Polaków o HIV oraz zachęcić do regularnego testowania się.

Statystyki i znaczenie testowania się na HIV

Statystyki są alarmujące – według danych NIZP PZH PIB w 2023 roku zdiagnozowano niemal 3 tysiące nowych przypadków HIV w Polsce, a większość zakażonych osób nie jest świadoma swojego stanu. “Wielu zakażonych HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że są seropozytywni, nie leczy się i może roznosić wirus,” mówi Szymon Grzesik z IFMSA-Poland, koordynator projektu. “Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV chociaż raz w życiu.”

Podczas kampanii uczestnicy będą mogli uzyskać informacje, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na HIV. “Skuteczne leczenie antyretrowirusowe i jego upowszechnienie sprawiło, że pozytywny wynik testu na HIV przestał być wyrokiem śmierci, a sam wirus stał się jedną z wielu chorób przewlekłych,” dodaje Grzesik. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Olsztynie, znajdujący się przy ul. Żołnierskiej 16, jest jednym z wielu miejsc, gdzie można się zbadać.

Znaczenie inicjatywy

Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, podkreśla znaczenie tej inicjatywy: “Tramwaj zwany Pożądaniem to ważna akcja. Skierowana do młodzieży, ale popularna nie tylko wśród młodych. Dzięki niej co roku o tym, jak unikać HIV oraz jak leczyć zakażenie dowiadują się tysiące ludzi w całej Polsce.”

Działania takie jak “Tramwaj zwany Pożądaniem” mają kluczowe znaczenie w walce z HIV/AIDS, podnosząc świadomość i dostęp do informacji, co jest fundamentem do osiągnięcia celów zdrowotnych i eliminacji zagrożeń związanych z tym wirusem.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Semper paratus
21 maja 2024 13:23

Sugeruje rozdawanie tego na imprezach lgbt

Słowianin
22 maja 2024 08:03

A co na to statystyki: kto najczęściej choruje, czy chorzy są zaszczepieni od CV19?

Polecane