18 C
Olsztyn
sobota, 14 września, 2024
reklama

Europejski Tydzień Testowania rusza po raz dziesiąty: zbadaj się i przestań bać

OlsztynEuropejski Tydzień Testowania rusza po raz dziesiąty: zbadaj się i przestań bać

Europejski Tydzień Testowania, który w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, rozpoczyna się 20 listopada i potrwa tydzień – do 27 listopada. W ramach kampanii, której celem jest zwiększenie świadomości na temat wirusa HIV, wirusowego zapalenia wątroby oraz chorób przenoszonych drogą płciową, mieszkańcy Olsztyna będą mieli możliwość wykonać bezpłatne testy.

reklama

Problem zakażeń wirusem HIV, wirusowego zapalenia wątroby i chorób przenoszonych drogą płciową wciąż jest aktualny w Europie. Liczba zachorowań jest wysoka, a odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza jest kwestią kluczową, by uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Choroby te, oprócz wspólnego sposobu transmisji, łączy poważny problem społeczny – stygmatyzacja osób zakażonych. Napiętnowanie może dotyczyć nie tylko samego faktu zakażenia, ale także z powodu płci, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego, zażywania narkotyków czy prostytucji. Wstyd i strach przed stygmatyzacją odstraszają wiele osób przed testowaniem się.

reklama

W Olsztynie, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom i umożliwić mieszkańcom bezpieczne i anonimowe testowanie, utworzono Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny. Znajduje się on przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na ulicy Żołnierskiej 16 (parter, pokój nr 15 ) i jest on dostępny dla wszystkich mieszkańców. Testy można tam wykonywać bezpłatnie w każdy wtorek i czwartek, między godziną 15:00 a 18:00.

W punkcie dostępny jest szybki test w kierunku HIV, którego wynik otrzymuje się już po 30 minutach, a także szybkie testy w kierunku HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) oraz kiły, które są realizowane w zależności od dostępności testów.

Informacje na temat wirusa HIV oraz AIDS można znaleźć na stronie agendy Ministerstwa Zdrowia – Krajowego Centrum ds. AIDS. Jednostka ta prowadzi szeroką działalność edukacyjną i informacyjną, aby zwiększyć świadomość na temat metod transmisji, profilaktyki i leczenia tych groźnych chorób.

reklama

Mimo że kampania trwa przez określony czas, warto pamiętać, że troska o własne zdrowie powinna być priorytetem przez cały rok.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane