4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Studenci i absolwenci Wydziału Lekarskiego UWM najlepsi w Polsce!

OlsztynStudenci i absolwenci Wydziału Lekarskiego UWM najlepsi w Polsce!

Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ma powody do dumy: absolwenci kierunku lekarskiego zdali końcowy egzamin najlepiej w całym kraju. Gratulujemy!

Wiosenna sesja 2024 roku z pewnością zapisze się w annałach olsztyńskiego uniwersytetu. Absolwenci kierunku lekarskiego wyśmienicie zdali końcowy egzamin lekarski, wyprzedzając nawet najstarsze medyczne uczelnie w Polsce.

Fantastyczne wyniki egzaminów końcowych

Do lekarskiego egzaminu końcowego (LEK) przystąpili absolwenci i studenci VI roku – łącznie 146 osób z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Nie zdała go tylko jedna osoba. Zdanie egzaminu końcowego jest niezbędne, aby absolwent mógł otrzymać dyplom i uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza. Tegoroczni zdający osiągnęli fenomenalne wyniki: średnia była najwyższa w całym kraju.

Duże wyróżnienie

Dziekan Wydziału Lekarskiego, dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM, nie ukrywa radości.

– To jest dla nas bardzo duże wyróżnienie i zwieńczenie naszej pracy. W tamtym roku w październiku mielimy piętnastolecie naszego kierunku. Osiągaliśmy już kilka lat temu wysokie wyniki – byliśmy na trzecim czy czwartym miejscu. Pierwszy raz jesteśmy na pierwszym miejscu i jest to dla nas ogromny sukces – powiedział.

Dziekan nie zapomniał również wspomnieć o nauczycielach i innych pracownikach uczelni.

– Jesteśmy ogromnie zadowoleni i szczęśliwi. Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom akademickim i wszystkim pracownikom administracyjnym naszego wydziału, bo to jest nasz wspólny sukces. Gratuluję studentom. Żadna grupa absolwentów przed wami przez te kilkanaście lat kierunku lekarskiego na UWM nie zdała tego egzaminu najlepiej w Polsce – zaznaczył dziekan.

Wspólny sukces studentów i uczelni

Profesor Gromadziński funkcję dziekana sprawuje od pięciu lat. Podkreśla, że tak dobry wynik jest wynikiem pracy studentów i absolwentów, ale również miały na niego wpływ kwestie organizacyjne.

– Dużo zrobiliśmy przez ostatnie lata. Zmieniliśmy nawet trochę program, zwracając uwagę na potrzeby studentów. Wydaje mi się, że to też przełożyło się na efekt – nasi studenci są najlepsi. Powinniśmy się z tego cieszyć i być dumni – powiedział.

Otwarta droga do specjalizacji

Tak dobre wyniki egzaminów końcowych ułatwią absolwentom UWM, dostanie się na wymarzone specjalizacje.

– Absolwenci muszą zdać jak najlepiej, żeby uzyskać miejsce rezydenckie na daną specjalizację. Każdy lekarz ma swoje marzenia: gdzie chciałby pracować, gdzie i w którym kierunku chciałby się specjalizować. Medycyna zmieniła się od czasów, gdy ja studiowałem dwadzieścia pięć lat temu. Teraz już na początku ogólniaka trzeba sobie wybrać kierunek. Jeśli chce się iść na medycynę, to trzeba mieć trzy przedmioty opanowane perfekcyjnie: biologię, chemię, fizykę czy też matematykę. To są bardzo wymagające studia, ale bardzo ciekawe, a zawód jest odpowiedzialny i moim zdaniem najpiękniejszy – zachęca profesor Gromadziński.

UWM nie jest uczelnią medyczną

Warto również zauważyć, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nie jest stricte uczelnią medyczną. Przyszłych lekarzy kształci dopiero od piętnastu lat.

– Jesteśmy Wydziałem Lekarskim na klasycznym uniwersytecie, gdzie mamy szesnaście wydziałów. To jest naszą siłą – możemy współpracować naukowo i dydaktycznie, także z innymi naukowcami z innych dziedzin. To też rozszerza nasze horyzonty i jest dużym plusem. Możemy prowadzić wspólnie badania – medycyna z żywieniem, weterynarią, bioinformatyką, matematyką. W chwili obecnej te duże uniwersytety medyczne są za nami. Jesteśmy z tym wynikiem lepsi od uczelni z dużą historią nauczania medycyny – zaznaczył dziekan Wydziału Lekarskiego.

Kilka kategorii

W ogólnopolskim rankingu wyniki lekarskiego egzaminu końcowego są prezentowane w kilku różnych kategoriach. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajął pierwsze miejsce w kategorii uwzględniającej ogół wszystkich osób przystępujących do tego egzaminu – czyli absolwentów oraz studentów VI roku. W kategorii osób przystępujących do egzaminu końcowego po raz pierwszy (czyli najczęściej studentów VI roku), olsztyńska uczelnia zajęła drugie miejsce. W całej Polsce do lekarskiego egzaminu końcowego przystąpiło 11 528 osób. Ich średni wynik to 163,7 punktu. Absolwenci i studenci z Olsztyna pokonali swoich kolegów z dziewiętnastu innych uczelni, osiągając średni wynik 169,05 punktu.

źródło: termedia.pl, UWM, fot. termedia.pl, UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane