24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Policjanci ratowali rannego wilka

OstródaPolicjanci ratowali rannego wilka

W zeszły weekend na trasie S7 w okolicy Małdyt pojawił się ranny wilk. Zareagowali kierowcy i policjanci z pobliskiej jednostki.

reklama

Nietypowe zgłoszenie

W sobotę 11 maja na numer alarmowy 112 zadzwoniło kilkunastu kierowców, podróżujących trasą S7 w kierunku Gdańska: w okolicy Małdyt w pasie drogowym zauważyli rannego wilka.

– Ze zgłoszenia wynikało, że zwierzę jest ranne i ma problemy z poruszaniem się. Dyżurny morąskiego komisariatu na miejsce zadysponował patrol, który potwierdził zgłoszenie. Zwierzę prawdopodobnie zostało potrącone przez pojazd przy próbie przedostania się przez jezdnię – poinformował podkom. Michał Przybyłek z ostródzkiej policji.

reklama

Przybyli na miejsce funkcjonariusze zabezpieczyli teren i poczekali na przyjazd lekarza weterynarii oraz pracowników Ośrodka Okresowej Rehabilitacji „Jelonki” w Nowym Monasterzysku. Wilka uśpiono, odłowiono, po czym po zabezpieczeniu przewieziono go w przystosowanej do tego klatce do ośrodka.

Wilk będzie rehabilitowany

– Jest cały poobijany, ale nie ma żadnych złamań czy większych ran, tylko otarcia. Ma też świerzbowca. Dostał u nas antybiotyk i leki przeciwbólowe – poinformowała Anna Kamińska z ośrodka „Jelonki”. Wilk to około dwuletni samiec. W poniedziałek odebrali go pracownicy Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Zwierzę trafiło do specjalistycznego ośrodka, zajmującego się rehabilitacją zwierząt w Bielsku-Białej. Tam zostaną mu wykonane badania, przejdzie rehabilitację, a po jej zakończeniu zostanie przewieziony do miejsca pochodzenia i wypuszczony na wolność.

Wilk jest w Polsce ściśle chroniony

W Polsce wilki znajdują się pod ścisłą ochroną. Według szacunków służb ochrony środowiska w województwie warmińsko-mazurskim żyje około 160 osobników tego gatunku. W zeszłym roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wpłynęło aż 18 zgłoszeń o znalezieniu martwego wilka. Jak ustalono, najprawdopodobniej siedem zwierząt zginęło na skutek kolizji z pojazdem, dwa – w wyniku kłusownictwa, w dziewięciu przypadkach nie udało się ustalić przyczyny śmierci zwierzęcia.

reklama

źródło: Gazeta Olsztyńska, fot: KPP Ostróda

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynianin
15 maja 2024 12:45

Niedługo trzeba będzie ludzi przed wilkami chronić

Marek
15 maja 2024 13:03

Bezsens. Jest ich za dużo i trzeba eliminować, wystarczyłoby zastrzelić i po problemie.

Polecane
Ogłoszenia