2.8 C
Olsztyn
sobota, 21 grudnia, 2024
reklama

Młody wilk potrącony na drodze krajowej. Leśnicy nagrali film

PiszMłody wilk potrącony na drodze krajowej. Leśnicy nagrali film

„Licho”, młody wilk potrącony na drodze krajowej nr 58, po kilkutygodniowym leczeniu i rehabilitacji powrócił do swojego naturalnego środowiska w Puszczy Piskiej. Ta poruszająca historia rozpoczęła się w listopadzie 2023 roku, kiedy kobieta zauważyła ranne zwierzę. Dzięki szybkiej reakcji lokalnych służb i wsparciu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, Licho miał szansę na drugie życie.

Szeroka akcja ratunkowa

Zdarzenie to uruchomiło lawinę działań, w które zaangażowane były różne instytucje i osoby, od leśników, przez urzędników, strażaków, po weterynarzy. Informacja o wilku trafiła do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które od lat skutecznie pomaga dzikim zwierzętom.

Podróż Licha na Śląsk, do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Mysikrólik” w Bielsku-Białej, była kluczowa dla jego zdrowia. Tam przeszedł operację złamanej kości w tylnej łapie. Dr hab. Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, podkreśla zaufanie do specjalistów z ośrodka. Dzięki nowoczesnym metodom, takim jak transmisja online, możliwy był ciągły nadzór nad procesem leczenia.

Sukces akcji i przyszłość Licha

W międzyczasie specjaliści przeprowadzili badania terenowe w Puszczy Piskiej, aby ustalić, do której z rodzin wilczych należy Licho. Analizy genetyczne pozwoliły dokładnie określić jego pochodzenie i zaplanować miejsce uwolnienia po rekonwalescencji. Efektem tych działań było wytypowanie najlepszego miejsca do uwolnienia Licha.

Dzięki zaawansowanej technologii, Licho został wyposażony w obrożę telemetryczną, co pozwoli naukowcom na monitorowanie jego dalszych losów w środowisku naturalnym.

źródło: Gazeta Wyborcza

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane