Klon rosnący przy Kaplicy Jerozolimskiej w Olsztynie zostanie poddany wycince. Drzewo to stwarza zagrożenie dla mieszkańców poruszających się w jego pobliżu, a głównym powodem podjęcia decyzji o usunięciu jest jego zły stan zdrowotny.
„Spróchniały pień i liczne ubytki u podstawy drzewa sprawiają, że zagraża ono bezpieczeństwu osób poruszających się w pobliżu. To główny powód, dla którego właściciel terenu wnioskował o wycięcie klonu,” przekazuje oficjalny komunikat urzędu miasta z dnia 26.03.2020 roku.
Grunt, na którym rośnie klon, należy do Parafii Rzymskokatolickiej NMP Królowej Polski i św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Stąd też właściciel terenu złożył wniosek o wycięcie drzewa już w ubiegłym roku u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Z dołączonej dokumentacji wynika, że „drzewo posiada suche konary, pień w środku jest pusty.” Przeprowadzone oględziny potwierdziły niepokojący stan klonu, który w dodatku znajduje się w sąsiedztwie zabytkowej Kaplicy Jerozolimskiej, dodatkowo zwiększając ryzyko w przypadku wyłamania się konarów. Konieczność interwencji była również podkreślona w ekspertyzie dendrologicznej z listopada 2018 roku.
Prace konserwacyjne były przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat w celu przedłużenia żywotności drzewa. Obejmowały one redukcję korony oraz zabezpieczenie rozchylonych konarów za pomocą lin. Mimo to nie udało się zapobiec postępującemu gnicie wewnętrznym częściom pnia oraz korzeniom, ograniczonym w rozwoju przez sąsiedztwo muru oporowego.
Pień drzewa nachylony jest w stronę ulicy Grunwaldzkiej, a u jego podstawy zauważono znaczącą dziurę. Wysoki na 20 metrów klon ma pień o obwodzie przekraczającym 350 cm, z koroną rozciągającą się głównie nad ulicą Grunwaldzką.
Specjalista przeprowadził obserwacje ornitologiczne, zauważając w koronie drzewa chronione gatunki ptaków. W związku z obecnym okresem lęgowym ptaków zdecydowano, że zostanie usunięty jedynie fragment drzewa zagrażający ul. Grunwaldzkiej, a cała reszta pospolitego klonu zniknie po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w późniejszym terminie.
W miejscu wyciętego klonu pojawi się nowe drzewo, jakim ma być lipa drobnolistna. Instrukcje wskazują, że powinna być to roślina o obwodzie na wysokości metra wynoszącym 18-20 cm. Porządkowe działania związane z zasadzeniem lipy powinny zostać zrealizowane do końca listopada kolejnego roku.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn