Pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie) przygotowali kilkadziesiąt miejsc dla hibernujących nietoperzy. W tym celu wyremontowali stare piwniczki i poniemieckie schrony z czasów II wojny światowej. Na terenie Puszczy Rominckiej i w jej okolicach przeprowadzono kompleksowy remont 36 obiektów, adaptując je na miejsca hibernacji nietoperzy. Są to głównie przedwojenne piwniczki i ziemianki pozostałe po nieistniejących już gospodarstwach.
„Wyniki są wręcz rewelacyjne, bo nietoperze bardzo chętnie korzystają z wyremontowanych przez nas obiektów. Co roku mamy nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę hibernujących osobników i zróżnicowanie gatunkowe” – powiedział dyrektor Parku Jaromir Krajewski. Liczebność zimujących nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 r. zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, a w 2021 r. zimowało już 708 sztuk. Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w lutym 2022 r. naliczono 803 osobniki, wśród których najwięcej było mopków zachodnich.
Tegoroczne prace zostały sfinansowane z tzw. funduszy norweskich i budżetu państwa. W przyszłym roku – w ramach tego samego projektu pn. „Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich” – zostanie m.in. rozwieszonych 85 skrzynek na letnie schronienia dla nietoperzy. Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.
Źródło: PAP