22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Dzielnice Olsztyna różnią się frekwencją wyborczą. Padł rekord

OlsztynDzielnice Olsztyna różnią się frekwencją wyborczą. Padł rekord

Mieszkańcy Olsztyna przesądzili o tym, kto przez najbliższe pięć lat będzie zarządzał miastem. W niedzielnej drugiej turze wyborów (21 kwietnia), większość głosujących opowiedziała się za kandydaturą Roberta Szewczyka z Koalicji Obywatelskiej.

reklama

Frekwencja wyborcza

Frekwencja wyborcza była zróżnicowana. Udział w głosowaniu wzięło 42,17 proc. uprawnionych mieszkańców Olsztyna, co w liczbach bezwzględnych przekłada się na nieco ponad 52 tys. osób. Robert Szewczyk zdobył poparcie 27522 z nich. To daje mu 53,45 proc. zdobytych głosów. Jego główny rywal, Czesław Jerzy Małkowski, otrzymał wsparcie pozostałych 46,55 proc. wyborców, co dało mu 23997 głosów.

Robert Szewczyk po ogłoszeniu wyników

Robert Szewczyk, tuż po ogłoszeniu wyników, nie krył swojej wdzięczności. “Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim olsztyniankom i olsztynianom za udział w wyborach,” mówił prezydent-elekt. Wyraził też przywiązanie do bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami: “Zwycięstwo nie było celem samym w sobie. Niezwykle cenne były te wszystkie spotkania z mieszkańcami i rozmowy o przyszłości Olsztyna. Teraz dopiero zaczyna się praca i wyzwanie. Myślę, że za pięć lat będziemy dumni z tego, co zrobiliśmy.”

reklama

Frekwencja w różnych dzielnicach Olsztyna

Analizując dane, zauważyć można, że wysoka frekwencja wyborcza w niektórych dzielnicach kontrastuje z niskim udziałem w innych. Przykładowo, w komisji nr 88 przy V Liceum Ogólnokształcącym swoje prawo do głosu wykorzystało aż 55,13 proc. uprawnionych, podczas gdy w obwodzie nr 28 przy Szkole Podstawowej nr 15, frekwencja wyniosła ledwie 31,41 proc.

Ceremonia zaprzysiężenia nowego Prezydenta Olsztyna, jak również inauguracja nowej Rady Miasta, mają się odbyć na początku maja.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mama
23 kwietnia 2024 18:41

Że jeszcze są idioci głosujący na swoich oprawców to podziwiam

Polecane
Ogłoszenia