24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Zgromadzenie sędziów w Olsztynie wybrało kandydatów na Prezesa Sądu Okręgowego

OlsztynZgromadzenie sędziów w Olsztynie wybrało kandydatów na Prezesa Sądu Okręgowego

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów, które miało na celu wybranie kandydatów na stanowisko Prezesa tegoż sądu.

reklama

Spotkanie zgromadziło 50 sędziów, którzy podjęli decyzję o nominacji trzech kandydatów. Najwięcej głosów, bo aż 29, otrzymał sędzia Juliusz Ciejek. Na drugim miejscu znalazł się sędzia Rafał Jerka z 15 głosami, a trzecią pozycję zajął sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, zdobywając 6 głosów.

Wcześniej, 27 marca 2024 roku, Ministerstwo Sprawiedliwości wystosowało prośbę do tymczasowego Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędziego Wacława Bryżysa, o przedstawienie listy kandydatów rekomendowanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów. To działanie było odpowiedzią na wcześniejsze zmiany w kierownictwie, kiedy to minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał z funkcji poprzedniego prezesa, Michała Lasotę, z powodu jego kontrowersyjnych działań dyscyplinarnych wobec sędziów stosujących prawo europejskie. W styczniu Sąd Najwyższy orzekł, że Lasota nie jest w stanie zapewnić obiektywnego i niezależnego przebiegu procesu sądowego.

reklama

Nowo wybrani kandydaci zostaną teraz przedstawieni ministrowi sprawiedliwości.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia