22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu

OlsztynPlebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu

Budynek dawnej plebanii w Orzechowie należący do Archidiecezji Warmińskiej zostanie poddany gruntownej renowacji. Spółka Projekt Rybaki-Łańsk przywróci jej dawny blask. W odnowionym obiekcie mają być prowadzone działania edukacyjne upamiętniające dziedzictwo Orzechowa i południowej Warmii, a także izba pamięci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

reklama
Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu historia Olsztyn, Wiadomości
Tak dziś wygląda budynek dawnej plebanii

Historia Orzechowa sięga XVI wieku. Osada powstała w 1575 roku w dobrach Kapituły Warmińskiej. Na początku XX wieku zbudowano tu kościół św. Jana Chrzciciela oraz towarzyszące mu plebanię i cmentarz katolicki. Wieś została wyludniona w okresie PRL na skutek działań pobliskiego ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Łańsku. Ówczesne władze państwowe i PZPR dążyły do likwidacji wioski i przejęcia gruntów z przeznaczeniem m.in. na tereny łowieckie. Doprowadziło to do opuszczenia plebanii. Teraz ten należący do Archidiecezji Warmińskiej obiekt otrzyma nowe życie. Wszystko za sprawą spółki Projekt Rybaki-Łańsk, która w Rybakach wybuduje hotel, a oprócz tego wyszła z inicjatywą realizacji wielu inwestycji społecznych.

Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu historia Olsztyn, Wiadomości
Wizualizacja obiektu po odnowieniu

Orzechowo to dla historii regionu miejsce ważne i cenne. Dlatego bardzo zależy nam, aby wspólnie ze stroną kościelną poddać renowacji budynek dawnej plebanii. W najbliższych latach będzie to przestrzeń edukacyjna służąca mieszkańcom i turystom. – mówi Rafał Szczepański, prezes spółki Projekt Rybaki-Łańsk. – Bardzo starannie przygotowaliśmy projekt rewitalizacji. Chcemy zachować jak najwięcej oryginalnych elementów zabytkowych architektury warmińskiej – dodaje Rafał Szczepański. 

reklama
Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu historia Olsztyn, Wiadomości

Inwestor, spółka Projekt Rybaki-Łańsk, wesprze generalny remont budynku. Jego stan wymaga gruntownych prac. – Remont i przebudowa plebanii mają za zadanie przywrócenie jego pierwotnej formy architektonicznej, poprzez usunięcie wtórnych przybudówek od strony północnej i południowej oraz odtworzenie w elewacji południowej oprawy wejścia w formie schodkowego detalu. Planowana jest rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej według zachowanych historycznych wzorców oraz rekonstrukcja elementów wystroju, takich jak piece kaflowe, ozdobne drzwi wraz z ościeżnicami czy drewniana klatka schodowa – zaznacza Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes odpowiadającej za projekt renowacji pracowni architektonicznej Juvenes-Projekt.

W odnowionej plebanii powstanie izba pamięci. Będzie opowiadać o historii tego miejsca. W salach wystawienniczo-edukacyjnych znajdzie się informacja o tym, że w Orzechowie w sierpniu 1953 roku – ledwie miesiąc przed swoim internowaniem – przebywał kardynał Stefan Wyszyński. Na ekspozycji nie zabraknie też upamiętnienia leśników zamordowanych podczas II wojny światowej. Pamięć o nich jest tu żywa – w 2020 r. zasadzono 105 dębów na cześć zamordowanych w Katyniu.  

Co ważne w kontekście wysokiego potencjału turystycznego Orzechowa, parter plebanii zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a na terenie wokół powstanie miejsce odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery. Budynek będzie wyposażony w ogólnodostępne toalety dla odwiedzających.

reklama

Prace ruszą już wkrótce. Nasza spółka jest w trakcie procedowania niezbędnych formalności. Złożyliśmy już wniosek o wydanie warunków zabudowy. Przygotowujemy też wystąpienie do  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Chcemy, by to ważne dla Orzechowa, ale i całej Warmii miejsce jak najszybciej zostało udostępnione dla mieszkańców i turystów. Mamy nadzieję, że stanie się dla nich miejscem integracji i edukacji – podkreśla Rafał Szczepański.

Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu historia Olsztyn, Wiadomości
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ruchacze.pl
28 marca 2024 23:06

nie ma jak to wspierac mafie homosi pieniedzmi wszystkich…. KPINA

Polecane
Ogłoszenia