24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Portal obsługujący olsztyńską kartę miejską wciąż nie funkcjonuje prawidłowo

OlsztynPortal obsługujący olsztyńską kartę miejską wciąż nie funkcjonuje prawidłowo

Portal obsługujący olsztyńską kartę miejską wciąż nie funkcjonuje prawidłowo po cyberataku, który miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Mimo intensywnych prac nad przywróceniem pełnej funkcjonalności użytkownicy nadal napotykają na ograniczenia.

reklama

Sytuacja po ataku

Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, podczas sesji rady miasta, poinformował, że chociaż większość systemów miejskich, w tym sygnalizacja świetlna i system kamer monitoringu, została przywrócona do pełnej sprawności, portal karty miejskiej nadal nie działa w pełnym zakresie. Szwarc podkreślił, że prace nad pełną rekonstrukcją systemu nadal trwają.

Śledztwo w toku

Atak hakerski jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Komendę Główną Policji przy współpracy z międzynarodowymi służbami. Podobne incydenty miały miejsce również w Hiszpanii i Portugalii, co sugeruje zorganizowaną akcję cyberprzestępców. Olsztyńskie władze współpracują z organami ścigania w celu wyjaśnienia okoliczności ataku i zidentyfikowania sprawców.

reklama

Próba infekcji

W trakcie sesji rady miasta Marcin Szwarc ujawnił, że wśród przyczyn ataku była próba infekcji systemów miejskich za pomocą phishingowego e-maila. Mimo potencjalnego zagrożenia pracownikom udało się uniknąć kliknięcia w podejrzany link, co mogłoby spowodować jeszcze poważniejsze konsekwencje dla infrastruktury miejskiej.

Wsparcie finansowe

Na pokrycie kosztów naprawy szkód spowodowanych atakiem, Olsztyn otrzymał 3 miliony złotych dotacji rządowej. Te środki mają wesprzeć miasto w przywróceniu pełnej funkcjonalności zarówno portalu karty miejskiej, jak i innych elementów infrastruktury dotkniętych cyberatakiem.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ruchacze.pl
27 marca 2024 20:53

Czy portal obsługuje „profesjonalna” firma syna pana grzymowicza? Który otrzymał dotacje za straty w covid mając firmę it i mogąc pracować zdalnie. Krążą pogłoski że też prowadził auto pod wpływem.

fssdf
27 marca 2024 14:40

Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji dlaczego ZDZIT nie posiadał kopii zapasowej systemów na oddzielnych i odizolowanych serwerach? Czy ktoś poniósł konsekwencje takiego zaniedbania?

Polecane
Ogłoszenia