5 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Zwolnienia grupowe w dużym zakładzie w Olsztynie. Produkcja zostanie przeniesiona

OlsztynZwolnienia grupowe w dużym zakładzie w Olsztynie. Produkcja zostanie przeniesiona

Schwarte Group zapowiedziała zwolnienia grupowe w zakładzie w Olsztynie. Produkcja zostanie przeniesiona do Chorwacji.

reklama

Jak podaje portal Finanse WP, Niemiecka firma Schwarte Group z końcem czerwca kończy produkcję w swoim zakładzie w Olsztynie. W lutym bieżącego roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło zgłoszenie o zwolnieniach grupowych. Nowego pracodawcy będą musiały poszukać 72 osoby spośród 166. W marcu firma zawarła porozumienie ze związkami zawodowymi.

Chorwacja zamiast Olsztyna

Schwarte Group zajmuje się produkcją zbiorników i aparatury zbiornikowej ze stali nierdzewnej. Jak poinformowała WP Finanse Danuta Skrajny, dyrektor zarządzająca niemieckiej spółki, „od lipca 2024 roku produkcja zbiorników zostanie zintegrowana z najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym spółki macierzystej Harburg-Freudenberger Maschinenbau GmbH w Valpovo w Chorwacji, podczas gdy kompetencje inżynieryjne pozostaną i będą rozwijane w Schwarte Group w Olsztynie”.

reklama

To dobra wiadomość dla pozostałych – niezajmujących się produkcją – pracowników firmy.

Liczą się koszty – Chorwacja jest tańsza od Olsztyna

Spółka zdecydowała się na przeniesienie produkcji z Olsztyna do Chorwacji z uwagi na koszty zatrudnienia, energii i infrastruktury. Zmagała się również z presją cenową. W związku z tym Schwarte Group musiała przemyśleć swoją strategię i postanowiła skoncentrować się na zrównoważonym rozwoju oraz mocnych stronach.

Zwolnienia grupowe w dużym zakładzie w Olsztynie. Produkcja zostanie przeniesiona gospodarka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

Zakład produkcyjny w Olsztynie, niestety, nie wypadł najlepiej.

reklama

„Niestety, Schwarte Group w Olsztynie przynosiło w ostatnich latach straty finansowe w produkcji w Olsztynie. To skłania Zarząd firmy do przeniesienia produkcji do najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego spółki macierzystej w Valpovo w Chorwacji” – tłumaczy Danuta Skrajny dla Wirtualnej Polski.

Inżynierowie zostaną w Olsztynie

Schwarte Group docenia jednak olsztyńskich inżynierów. Postanowiło pozostawić na Warmii Centrum Kompetencji Inżynierskich. Stawia również na ściślejszą współpracę specjalistów z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Centrum Kompetencji Inżynierskich będzie się zajmować technicznym zarządzaniem projektami, zwłaszcza jeśli chodzi o projektowanie zbiorników ze stali nierdzewnej oraz instalacje procesowe różnego typu, a także wszelkie związane z nimi prace serwisowe.

Co Schwarte Group proponuje zwolnionym pracownikom?

Schwarte Group ma dla zwalnianych pracowników ofertę, którą przygotowała w porozumieniu ze związkami zawodowymi. To dodatkowe odprawy, świadczenie pomocowe, outplacement, wsparcie szkoleniowe czy dodatkowe dni na poszukiwanie nowej pracy. Firma nie zgłosiła się o wsparcie do Powiatowego Urzędu Pracy.

Spółka produkuje zbiorniki i aparaturę zbiornikową, wykonane ze stali nierdzewnej. Jak informuje na swojej stronie internetowej, oferuje „wysokiej jakości trwałe produkty «Designed in Germany»”. W Olsztynie zatrudniała 166 osób.

Zwolnienia grupowe w dużym zakładzie w Olsztynie. Produkcja zostanie przeniesiona gospodarka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: finanse.wp.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Psychiatra PM
1 kwietnia 2024 21:34

Paul prosze brac leki!

PauI Mark
1 kwietnia 2024 09:07

Może Wam jakoś koledzy pomogę w każda środę czyli dzień loda zapraszam na obciąg a w każda niedzielę czyli dzień cffela na analik. Ciasny, ogolony, w stringach ex żony

Polecane
Ogłoszenia