24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Ewakuacja i akcja saperów w Gryźlinach po odkryciu bomb lotniczych na lotnisku

OlsztynEwakuacja i akcja saperów w Gryźlinach po odkryciu bomb lotniczych na lotnisku

W czwartek, 21 marca 2024 roku, na lotnisku w Gryźlinach podczas prowadzonych prac budowlanych odkryto dwa obiekty przypominające niewybuchy. Na miejsce natychmiast zostali skierowani wykwalifikowani policyjni pirotechnicy, którzy szybko ocenili, że znalezione przedmioty to bomby lotnicze o promieniu rażenia sięgającym 1000 metrów. Funkcjonariusze zabezpieczyli znaleziska i oczekiwali na przybycie saperów.

reklama

Następnego dnia, 22 marca, o godzinie 8:30 rozpoczęła się akcja podejmowania niewybuchów przez przybyłych saperów. Działania te wymagały powzięcia szczególnych środków bezpieczeństwa, w tym ewakuacji około 500 osób – mieszkańców Gryźlin. Pozostali, choć też mieli taką możliwość, zdecydowali się pozostać w swoich domach. Aby zabezpieczyć teren, konieczne było również zamknięcie drogi krajowej S51 na odcinku Olsztynek–Olsztyn.

Saperzy skutecznie podjęli niewybuchy i przekazali je do dalszej neutralizacji, czym zajmą się specjaliści. Działania policji związane z zabezpieczaniem miejsca zdarzenia zostały zakończone, a ruch drogowy przywrócono do normy. Mieszkańcy otrzymali zielone światło, aby wracać do swoich domów.

reklama

Władze lokalne i przedstawiciele służb przekazali podziękowania wszystkim za cierpliwość oraz za stosowanie się do instrukcji i zarządzeń funkcjonariuszy w trakcie trwania operacji. Sytuacja w Gryźlinach na szczęście nie przysporzyła większych problemów i nie doprowadziła do zdarzeń zagrażających życiu czy zdrowiu mieszkańców.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia