fbpx
22 C
Olsztyn
środa, 16 czerwca, 2021
reklama

Olsztyn: Palili e-papierosa na placu zabaw. Odpowiedzą przed sądem

reklama
Wyślij przez
0

Przed sądem rodzinnym i nieletnich odpowie piątka nastolatków, którzy przebywając w olsztyńskim centrum handlowym, na placu zabaw dla dzieci palili wspólnie e-papierosa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystanie z tego typu urządzeń w miejscach publicznych jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.
Zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych:

Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych, z zastrzeżeniem art. 5a:

reklama

1) na terenie zakładów leczniczych podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;

2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;

3) na terenie uczelni;

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2;

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;

6) w lokalach gastronomiczno- rozrywkowych;

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;

8) na przystankach komunikacji publicznej;

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych;

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Za złamanie przepisów tej Ustawy, przed sądem rodzinnym i nieletnich odpowie piątka nastolatków z Olsztyna. Chłopcy w wieku 16 i 17 lat siedzieli na placu zabaw dla dzieci w galerii handlowej i palili wspólnie e-papierosa. Jak ustalili policjanci, elektroniczny papieros należał do jednego z nich. Nastolatek „podzielił” się swoim urządzeniem z kolegami. Funkcjonariusze przekazali dzieci pod opiekę rodziców i sporządzili z interwencji dokumentację.

Korzystanie z e-papierosa, podobnie jak palenie zwykłych papierosów. w miejscach publicznych jest wykroczeniem. Grozi za nie kara grzywny w wysokości 500 złotych.

Zakazana jest również sprzedaż i udostępnianie elektronicznych papierosów osobom poniżej 18 roku życia. W przypadku wątpliwości, co do wieku kupującego, sprzedawca ma prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta.


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


5 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze