6 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Pomóż lokalnym organizacjom w Olsztynie i przekaż 1,5% podatku

OlsztynPomóż lokalnym organizacjom w Olsztynie i przekaż 1,5% podatku

Już od połowy lutego podatnicy mogą składać zeznania za poprzedni rok. W związku z tym Urząd Miasta Olsztyna przypomina o możliwości wsparcia lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP) poprzez przekazanie im 1,5% podatku.

reklama

W Olsztynie zarejestrowanych jest ponad 1,1 tysiąca organizacji pozarządowych, z czego 88 ma status OPP. Dzięki statusowi organizacji pożytku publicznego podmioty te mogą korzystać z wpłat 1,5% od podatników. Działają one w różnych dziedzinach życia społecznego: pomoc społeczna, zdrowie, kultura, sport, ekologia i ochrona środowiska. Warto pamiętać o możliwości przekazania części swojego podatku właśnie na ich działalność.

Bartosz Kamiński, pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, podkreśla znaczenie tej pomocy: „Dzięki wsparciu lokalnych organizacji sprawiasz, że twoje pieniądze zostają w Olsztynie i służą naszej społeczności”.

reklama

W celu przekazania wsparcia poprzez zeznanie podatkowe wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji i określić kwotę wsparcia, która nie może przekroczyć 1,5% podatku. Podatnicy mogą również wskazać konkretny cel, na który przeznaczone zostaną ich fundusze.

W poprzednim roku podczas rozliczeń za 2022 rok prawie 13,5 tysiąca olsztynian przekazało 1,5% podatku na rzecz 88 organizacji, co dało w sumie niemal 2,7 miliona złotych.

Koniec okresu rozliczeniowego wypada 30 kwietnia. Dla ułatwienia procesu przekazywania podatku na stronach internetowych UM dostępne są pomocne materiały – wykaz organizacji pożytku publicznego oraz instrukcja wypełnienia zeznania.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia