Nietrzeźwi kierowcy często wpadają podczas rutynowych kontroli drogowych. Tak było w przypadku 52-latka z gminy Kalinowo, który prowadził auto, mając ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna jechał podejrzanie wolno, co wzbudziło podejrzenia patrolujących funkcjonariuszy. Do zatrzymania doszło 11 marca 2024 roku.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grożą surowe kary. Zgodnie z obowiązującym prawem pijani kierowcy muszą liczyć się nie tylko z utratą uprawnień do kierowania pojazdami, ale również z pozbawieniem wolności do 3 lat, zakazem prowadzenia pojazdów oraz mandatem w wysokości minimum 5 tysięcy złotych.
Jazda po spożyciu alkoholu to jednak nie tylko konsekwencje prawne. To także szereg negatywnych skutków, które mogą wpłynąć na rodzinę i życie zawodowe. Gdy wykonywanie obowiązków zawodowych wymaga posiadania prawa jazdy, strata uprawnień do prowadzenia pojazdów może doprowadzić do utraty pracy oraz źródła utrzymania.
Policja nieustannie uświadamia kierowców, że decyzja o wsiadaniu za kierownicę w stanie nietrzeźwości może zmienić ich życie oraz życie innych osób w najbardziej niepożądany sposób. Funkcjonariusze nieustająco apelują o rozsądek i przypominają, że nietrzeźwi kierowcy są nieodpowiedzialni i stanowią poważne zagrożenie na drodze.
źródło: KPP Ełk