20 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Olsztyński Teatr Lalek będzie miał nowy adres? Jest propozycja nowego miejsca

OlsztynOlsztyński Teatr Lalek będzie miał nowy adres? Jest propozycja nowego miejsca

Władze Olsztyna wciąż mają nowe pomysły na przenoszenie instytucji kultury w różne miejsca. Czas na Olsztyński Teatr Lalek?

reklama

W mediach co chwilę słychać o planach olsztyńskiego ratusza, dotyczących przenosin różnego typu instytucji kultury w inne miejsca na terenie miasta. Wystarczy wspomnieć o Bibliotece Miejskiej, która ma zostać „przeprowadzona” w Koszary Dragonów. Teraz mówi się o Olsztyńskim Teatrze Lalek – w przyszłości ma się znajdować… naprzeciwko hali Urania. Pomysł może zaskakiwać, jednak osoby związane z teatrem są zadowolone.

Olsztyński Teatr Lalek potrzebuje więcej miejsca

Olsztyński Teatr Lalek mieści się obecnie przy ulicy Głowackiego. O tym, że chciałby zmienić lokalizację, wiadomo od dawna. Problemem są zbyt małe wnętrza – w budynku mieści się widownia na 150 miejsc, a przydałoby się przynajmniej dwa razy tyle, co otwarcie przyznaje Anna Ratkowska-Filipowicz, zastępczyni dyrektora teatru. Uważa także, że „spektakle odgrywane na większej scenie wyglądają bardziej atrakcyjnie”. Nie bez znaczenia jest również fakt, że więcej osób na widowni oznacza większe wpływy do kasy, a to z kolei bezpośrednio koresponduje z kosztami funkcjonowania instytucji.

reklama

Przeprowadzka Olsztyńskiego Teatru Lalek

Włodarze Olsztyna mają już pomysł, dokąd można by było przenieść teatr: znalazłby się przy ulicy Tadeusza Mazowieckiego (dawniej: ulica Obiegowa), naprzeciwko niedawno odrestaurowanej i oddanej do użytku hali Urania.

– W planie finansowym mamy zarezerwowanych 150 tysięcy złotych na przygotowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Te pieniądze lada dzień mają zostać przekazane władzom teatru, które przeprowadzą stosowną procedurę – powiedziała portalowi olsztyn.com.pl rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna Marta Bartoszewicz.

Dziesiątki milionów złotych

Program Funkcjonalno-Użytkowy to podstawa dla stworzenia projektu. Potem trzeba będzie tylko znaleźć na jego realizację pieniądze, i to niemałe: mowa o dziesiątkach milionów złotych. Miasto będzie chciało je pozyskać z funduszy zewnętrznych.

reklama

Trzeba wspomnieć, że to nie jest pierwsza propozycja dla Olsztyńskiego Teatru Lalek. Kilka lat temu rozważano możliwość przeniesienia go do Koszarów Dragonów. Okazało się jednak, że dostosowanie obiektu do potrzeb teatru byłoby bardzo trudne i nie wiadomo, czy udałoby się to zrobić. Pomysł więc upadł.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane