Tradycyjne festiwale kaziukowe przywołujące dziedzictwo kulturowe Wileńszczyzny oraz regionu polsko-litewskiego już w pierwszych dniach marca znów ożywią województwo warmińsko-mazurskie. Święto to sięga korzeniami XVII wieku, kiedy to w Wilnie kanonizowano Kazimierza Jagiellończyka. Wydarzenie to już od ponad trzydziestu lat integruje społeczność, która po drugiej wojnie światowej osiedliła się na ziemiach Warmii i Mazur. Festiwale mają nie tylko charakter rozrywkowy, ale i edukacyjny – przypominają, a nawet ratują od zapomnienia ludowe tradycje, zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce oraz gwary.
Szczególne emocje towarzyszą corocznemu Jarmarkowi Kaziuka w Ełku, który w tym roku odbędzie się już po raz 34. Planowany na sobotę 2 marca jarmark tradycyjnie skupi licznych rzemieślników i artystów ludowych, którzy zaprezentują rękodzieło, ceramikę, wyroby plecione, a także kolorowe palmy wielkanocne i pisanki zdobione ludowymi wzorami. Stoiska zaczną się rozstawiać przed Ełckim Centrum Kultury już od godziny 10:00, a do 16:00 będzie możliwość ich zwiedzania. W programie przewidziano również występy artystyczne lokalnych zespołów oraz bezpłatne pokazy filmów i koncerty.
W Olsztynie 9 marca o godz. 11:00 odbędzie się XL Festiwal Kultury Wileńskiej Kaziuki-Wilniuki. W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii na ulicy Głowackiego wystąpią m.in. „Ojcowizna” z Niemenczyna koło Wilna, „Kapela Wileńska” oraz Polski Teatr „Studio”. Koncertowi towarzyszyć będzie Jarmark Wileński oferujący rękodzieła, potrawy regionalne i wydawnictwa związane z Wilnem.
W Lidzbarku Warmińskim zaplanowane są 40. Kaziuki Wilniuki. Lidzbarskie Centrum Kultury 10 marca będzie gościło występy zespołów i artystów z Wilna, a towarzyszyć im będzie jarmark i uroczysta msza św. w kościele św. Piotra i Pawła o godz. 9:00.
Wszystkie wydarzenia nie tylko oferują możliwość zapoznania się z bogactwem kultury kresowej, ale również łączą pokolenia i zapewniają atmosferę wspólnoty. Więcej informacji o festiwalach można znaleźć na stronach internetowych organizatorów pod adresami: MOK oraz LDK.
źródło: Urząd Marszałkowski