-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Janusz Ciepliński został dyrektorem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im F. Nowowiejskiego

OlsztynJanusz Ciepliński został dyrektorem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im F. Nowowiejskiego

Janusz Ciepliński jest nowym dyrektorem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Zapowiedział, że na deskach filharmonii wykonywane będą arcydzieła muzyki klasycznej, ale też współczesnej. Filharmonicy będą prowadzić też szeroką działalność popularyzatorską.

reklama

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin oraz wicemarszałek Sylwia Jaskulska wręczyli w poniedziałek powołanie nowemu dyrektorowi filharmonii. Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego jest instytucją samorządu województwa.

Kadencja nowego dyrektora potrwa 4 lata i 8 miesięcy. Ciepliński zastąpił prof. Piotra Sułkowskiego, który objął stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej.

Janusz Ciepliński został dyrektorem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im F. Nowowiejskiego kultura Olsztyn, Wiadomości
reklama

Marszałek województwa Gustaw Brzezin przedstawiając nowego dyrektora powiedział, że Janusz Ciepliński to muzyk artysta z doświadczeniem menedżerskim, ponieważ od lat jest dyrektorem szkoły muzycznej I stopnia w podolsztyńskich Dywitach.

Nowy dyrektor przypomniał, że współpracę z filharmonią rozpoczął w 1998 r. jako muzyk a także jako prelegent.

reklama

„Świadom rangi instytucji i wieloletniej historii odczuwam wielką tremę i podchodzę do tego zadania z wielką pokorą. Jestem świadom olbrzymich oczekiwań, jakie spoczywają na instytucji i jej nowym dyrektorze a to ze względu na wspaniały poziom, jaki prezentuje orkiestra symfoniczna, co jest wielkim osiągnięciem całego zespołu artystycznego, wszystkich pracowników i dyrektora Piotra Sułkowskiego” – wskazał dyr. Ciepliński.

W Wadągu pod Olsztynem powstanie prestiżowe centrum. Takiego miejsca na Warmii jeszcze nie ma

Zapowiedział kontynuację takich przedsięwzięć jak festiwal muzyki filmowej w Ostródzie. „Oczekiwanie jest takie, by na deskach filharmonii gościły arcydzieła muzyki klasycznej, ale też z uwzględnieniem współczesnej muzyki. Jest to wyzwanie, bo jest to muzyka w odbiorze niełatwa. W najbliższych sezonach w filharmonii pojawią się też elementy muzyki dawnej. Chciałbym, aby w ramach filharmonii mogły działać zespoły kameralne takie jak orkiestra smyczkowa a może i big band, jako forma wzbogacenia oferty” – wyjaśnił nowy dyrektor.

Dodał, że jego wielkim marzeniem jest to, żeby do 2026 roku w sali koncertowej wybudowane zostały organy piszczałkowe. Zapowiedział prowadzenie działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej. Zaprosił do współpracy dyrektorów szkół artystycznych oraz powszechnych a także przedszkoli.

Janusz Ciepliński został dyrektorem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im F. Nowowiejskiego kultura Olsztyn, Wiadomości

„Bez prowadzenia działalności dydaktycznej i popularyzatorskiej za parę lat nie będziemy mieć widzów. Trzeba pamiętać, że w filharmonii każdy powinien znaleźć coś dla siebie, ale z drugiej strony musimy trzymać wysoki poziom artystyczny i wykonawczy” – dodał.

Olsztyn z nową galerią

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydował, iż konkursu na stanowisko Dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie nie będzie.

Pierwszy koncert Warmińsko-Mazurskich Filharmoników za dyrekcji Janusza Cieplińskiego odbędzie się 5 stycznia. Wystąpią śpiewacy soliści i orkiestra symfoniczna Filharmonii pod batutą Szymona Steca, a w programie znajdą się arie i duety z operetek i oper. 

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Nowym dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie Janusz Ciepliński