20 C
Olsztyn
sobota, 4 maja, 2024
reklama

Lokalni aktorzy i warmińskie krajobrazy w filmie „Tyle co nic”

OlsztynLokalni aktorzy i warmińskie krajobrazy w filmie „Tyle co nic"

W Olsztynie, w kinie Helios, z wielkim entuzjazmem przyjęto prapremierę filmu „Tyle co nic”. Wydarzenie przyciągnęło liczną publiczność, która miała okazję poznać cały zespół filmowy, w tym reżysera Grzegorza Dębowskiego.

reklama

Gospodarzem gali był marszałek Marcin Kuchciński, który zwrócił uwagę na wkład Regionalnego Funduszu Filmowego w rozwój lokalnej kultury. Marszałek pochwalił Fundusz, który dzięki swoim trafionym decyzjom zainwestował w filmy poruszające istotne kwestie społeczne, co przynosi regionowi rozgłos i nagrody na arenie krajowej i międzynarodowej.

„Tyle co nic” to dramat społeczny, który przenosi widza w realia współczesnej polskiej wsi. Film opowiada o dramatycznych aspektach życia na wsi i jest krzykiem rozpaczy, a zarazem formą protestu przeciwko upadkowi wiejskich porządków. W filmie występują aktorzy, których twarze mogą być mniej znane szerokiej publiczności, co według reżysera Dębowskiego dodaje opowieści autentyczności. Wśród obsady znaleźć można artystów z Olsztyna: Artura Steranko, Cezarego Ilczynę, Radka Hebala, Mariana Czarkowskiego, Elżbietę Grad, Marcina Kiszluka, Grzegorza Gromka, Elżbietę Cupriak i Marcina Tyrlika.

reklama

Reżyser podkreślił, że casting był najdłuższym etapem przygotowań do produkcji filmu. Poszukiwano osób, które swoim spojrzeniem mogłyby wyrazić duszę. Zaproszeni aktorzy traktowali swój udział nie jako kolejną pracę, ale jako wspólną podróż, podczas której włożyli w rolę całe swoje serce. Zdjęcia do „Tyle co nic” odbywały się w różnych lokalizacjach na Warmii, w takich miejscowościach jak Godki, Barczewko, Nowa Wieś, Jedzbark, Łomy, Szałstry, Odryty i Rejczuchy. Prace nad filmem trwały intensywnie przez 17 dni.

Producentem obrazu było Studio Munka SFP, a opiekę artystyczną sprawował Jerzy Kapuściński – producent i dyrektor artystyczny Studia. Współprodukcją zajął się Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, który dzięki środowisku samorządowemu wsparł finansowo produkcję i zapewnił pomoc organizacyjną.

Film „Tyle co nic” zyskał uznanie krytyków, zdobywając sześć nagród na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został również nominowany przez Polską Akademię Filmową w trzech kategoriach: Odkrycie Roku, Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Scenariusz. Na ekranach kin w całym kraju pojawi się 8 marca 2024 roku.

reklama

źródło i fot.: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia