10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Wsparcie samorządu dla dwóch wyjątkowych produkcji dokumentalnych

OlsztynWsparcie samorządu dla dwóch wyjątkowych produkcji dokumentalnych

W Olsztynie z okazji premiery dwóch filmów dokumentalnych „Mój Wujek Leszek” oraz „Punkt podparcia” miało miejsce wydarzenie, które zgromadziło liczne grono miłośników kina. Obie produkcje mogły powstać dzięki wsparciu finansowemu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego funkcjonującego przy samorządzie województwa.

reklama

Maria Bąkowska, członkini zarządu województwa, serdecznie powitała gości podczas pokazu w imieniu marszałka Marcina Kuchcińskiego. Wskazała na istotną rolę Regionalnego Funduszu Filmowego, który dofinansowuje nie tylko filmowe produkcje fabularne biorące udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych, lecz także dokumenty odnoszące się do lokalnej historii i jej wybitnych, choć często nieznanych, postaci.

„Mój Wujek Leszek” Macieja Millera to wzruszająca narracja o niezwykłych więziach i poświęceniu syna dla umierającej matki. Film jest ciekawym połączeniem animacji z dokumentem, co wpływa na poziom komunikacji z odbiorcą. Dokument został doceniony za montaż, muzykę i zdjęcia.

reklama

Film „Punkt Podparcia” przedstawia z kolei sylwetkę niezwykłego artysty, Wiesława Wachowskiego, który mimo walki o sprawność i zdolność do twórczej pracy pozostaje oryginalnym i kreatywnym umysłem. Jest to debiut reżyserski Macieja Janickiego, który zaskakuje dojrzałością i zaangażowaniem.

Premiera obydwu filmów spotkała się z ciepłym przyjęciem. Po projekcji widzowie mieli okazję do rozmowy z twórcami w ramach panelu moderowanego przez Jolantę Wiszniewską, doświadczoną dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną. Wśród obecnych na sali był Wiesław Wachowski, który z dużym zainteresowaniem obejrzał dokument o sobie. Irena Telesz-Burczyk, znana aktorka, wzbogaciła wydarzenie o recytację dwóch krótkich utworów Wachowskiego.

reklama

Zwieńczeniem gali była ceremonia wręczenia twórcom okolicznościowych grawerów i upominków od samorządu województwa.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0215448
29 listopada 2023 08:54

Powstaje “Pilecki II – Powrót” i “Pilecki III – Ostatnie Starcie” ???

Polecane
Ogłoszenia