2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Odkrywanie nowych horyzontów: przyszłość Warmii i Mazur w erze cyfrowej rewolucji

WiadomościOdkrywanie nowych horyzontów: przyszłość Warmii i Mazur w erze cyfrowej rewolucji

W Olsztynie zorganizowano konferencję poświęconą przyszłości regionu Warmii i Mazur w dobie rozwijających się technologii internetowych. Wydarzenie pn. „Podłączeni: Przyszłość Warmii i Mazur w czasach szybkiego Internetu” przyciągnęło blisko 120 uczestników, a dodatkowo było transmitowane online.

Marcin Kuchciński, marszałek województwa, podczas otwarcia konferencji podkreślił kluczowe znaczenie dostępu do szybkiego internetu w obecnych czasach: „Posiadanie dostępu do internetu otwiera przed mieszkańcami drzwi do globalnej wiedzy, kultury i rozrywki, a także umożliwia aktywny udział w życiu społecznym i gospodarczym”.

Wicemarszałek Sylwia Jaskulska przypomniała o dotychczasowych działaniach województwa w obszarze cyfryzacji. Wydarzenie było okazją do przedyskutowania kierunków rozwoju sieci szerokopasmowej oraz likwidacji tzw. białych plam – obszarów z brakiem dostępu do szybkiego internetu.

Konferencja podzielona była na cztery panele dyskusyjne. Pierwszy panel poprowadzony przez Pawła Kaszubskiego z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Nowych Technologii skoncentrowany był wokół strategii i działań cyfrowych w regionie. W dyskusji zaakcentowano znaczenie inwestycji w cyfrową infrastrukturę dla wzrostu ekonomicznego i jakości życia mieszkańców.

W kolejnej części Janusz Osiński z Ministerstwa Cyfryzacji omówił projekt SIDUSIS oraz rolę koordynatorów szerokopasmowych w redukcji cyfrowego wykluczenia. Trzeci panel przybliżył perspektywy inwestycyjne głównych operatorów telekomunikacyjnych. Grzegorz Kalinowski i Sławomir Organiak z Orange oraz Grażyna Fedorowicz z Nexery mówili o działaniach na rzecz cyfrowego wzrostu regionu poprzez rozbudowę sieci.

Ostatnia dyskusja skupiła się na przyszłości e-administracji. Prowadzący dr Marcin Adamczyk z Koła Naukowego InnovAdmin przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wraz z uczestnikami rozważali wpływ cyfryzacji na usprawnienie zarządzania publicznego.

Głównym przesłaniem konferencji była konieczność współpracy między różnymi sektorami i szczeblami zarządzania, aby przyspieszyć transformację cyfrową regionu. Była to również szansa na wymianę doświadczeń i omówienie planów rozwoju.

Wydarzenie, które miało na celu zwrócenie uwagi na kluczową rolę cyfryzacji w podnoszeniu jakości życia mieszkańców, zostało zorganizowane przez Warmińsko-Mazurskie Centrum Nowych Technologii.

źródło: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane