3 C
Olsztyn
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
reklama

Przedsiębiorca z Olsztyna zginął w wypadku awionetki

OlsztynPrzedsiębiorca z Olsztyna zginął w wypadku awionetki

W środę (14.02.2024) w pobliżu miejscowości Kaplityny koło Olsztyna doszło do tragicznego wypadku awionetki, w wyniku którego zginął znany olsztyński przedsiębiorca. Śledczy ustalili, że w momencie wypadku maszyna miała wyłączony silnik.

reklama

Śledztwo w toku

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie podjęła oficjalne działania w celu wyjaśnienia okoliczności wypadku. Wrak samolotu został przetransportowany na policyjny parking. Zaplanowano także sekcję zwłok 59-letniego przedsiębiorcy. Z naszych ustaleń wynika, że prowadził on firmę na terenie Olsztyna. Samolot, który rozbił się na polu niedaleko budynków gospodarczych, był nową maszyną wyprodukowaną w 2023 roku na Łotwie. Eksperci mają zbadać stan techniczny samolotu oraz jego dokumentację.

reklama

Poszukiwani świadkowie

Policja i prokuratura apelują o kontakt osoby, które były świadkami wypadku. Wszelkie informacje mogą być kluczowe dla ustalenia przyczyn tragedii. Służby w szczególności zwracają się do kierowców, którzy mogli nagrywać trasę w rejonie drogi krajowej nr 16 kamerą samochodową w momencie wypadku.

Przyczyny wypadku nadal nieznane

Za wcześnie jest, by jednoznacznie wskazać na przyczyny wypadku. Wiadomo, że samolot spadł, gdy silnik był wyłączony, ale dlaczego do tego doszło – nadal pozostaje to przedmiotem śledztwa. Drugi z pasażerów, który przeżył katastrofę, obecnie przebywa w szpitalu i jego stan zdrowia na razie nie pozwala na przesłuchanie.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych również prowadzi niezależne dochodzenie w sprawie wypadku. Ich raport może przynieść dodatkowe informacje dotyczące przyczyn tragedii.

reklama

Informacje o modelu samolotu

Samolot, który uległ wypadkowi pod Olsztynem, to Belmont DW200 – dwumiejscowy ultralekki dolnopłat, który łączy w sobie nowoczesne technologie i komfort. Wyprodukowany przez łotewską firmę SIA Smart Aero samolot ten zbudowany jest głównie z aluminium z dodatkiem niektórych elementów kompozytowych, co zapewnia mu zarówno wytrzymałość, jak i lekkość. Napędzany silnikiem Rotax 914 UL2 Turbo o mocy 115 KM, Belmont DW200 jest przystosowany do osiągania prędkości maksymalnej do 280 km/h z przelotową prędkością wynoszącą około 220 km/h. Jego zasięg to 1200 km, co czyni go idealnym wyborem dla długich tras.

Samolot wyposażony jest w szereg nowoczesnych technologii, w tym system spadochronowy Galaxy GRS 6/600, co zwiększa bezpieczeństwo podczas lotu. Ponadto na pokładzie znajduje się zaawansowany sprzęt nawigacyjny i komunikacyjny firmy Garmin, w tym panel sterowania autopilotem i system monitorowania silnika, co sprawia, że pilotowanie jest zarówno bezpieczne, jak i intuicyjne.

Belmont DW200 reprezentuje nową generację ultralekkich samolotów, łącząc w sobie zaawansowaną technologię, bezpieczeństwo i komfort, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla entuzjastów lotnictwa.

fot. OSP Barczewo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jonh
19 lutego 2024 13:29

Kto to był?

qwsedrf
19 lutego 2024 20:33

dobre…reklama w kilku akapitach :_D

Polecane
Ogłoszenia