4 C
Olsztyn
czwartek, 9 maja, 2024
reklama

Koszary Dragonów zmienią się w kulturalną i edukacyjną przestrzeń do 2030 roku?

OlsztynKoszary Dragonów zmienią się w kulturalną i edukacyjną przestrzeń do 2030 roku?

Kiedyś pełniły funkcję militarne, teraz mają stać się kulturalnym i edukacyjnym sercem miasta. Dawne Koszary Dragonów w Olsztynie zmieniają swoje oblicze dzięki współpracy samorządu, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego. Plany przewidują, aby do 2030 roku przekształcić ten obszar w nowoczesną przestrzeń publiczną.

reklama

Przestrzeń pełna możliwości

Najpierw do jednego z budynków przeniesione zostaną biblioteki Planeta 11 oraz Abecadło. Jest to rezultat konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy Olsztyna wskazali kulturę i edukację jako priorytetowe funkcje dla tego miejsca.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreśla gotowość do współpracy z najemcami, kupcami oraz olsztynianami w celu jak najlepszego zagospodarowania przestrzeni: „Chcemy, żeby to było miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców”. Zapowiada również wykorzystanie unijnego wsparcia do realizacji działań rewitalizacyjnych.

reklama

Działania rewitalizacyjne

Rewitalizacja starej infrastruktury nie jest nowością w Polsce. Na przykładzie Krakowa i Łodzi widać podobne działania, gdzie biblioteki miejskie zyskują nowe funkcje. „Miejskie Biblioteki w tych miastach są do siebie bardzo podobne jeśli chodzi o sposób organizacji”, mówi dyrektor MBP w Olsztynie Krzysztof Dąbkowski. Wskazał, że zarówno w Łodzi, jak i w Krakowie doszło do połączenia mniejszych jednostek. W ten sposób w każdym z tych miast powstała centralna biblioteka.

W Olsztynie, oprócz rozbudowy sieci bibliotecznej, planowane są dalsze działania rewitalizacyjne w ramach zatwierdzonego przez radnych Gminnego Programu Rewitalizacji. Justyna Sarna-Pezowicz, zastępczyni prezydenta miasta, zapowiada gminne inwestycje mające na celu przygotowanie odpowiedniej infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania nowo zagospodarowanego terenu.

Zielone światło dla inwestycji

Komunikacja miejska również nie pozostanie w tyle. „Kilka lat temu przeprowadzone zostały wstępne wyliczenia w związku z obsługą komunikacyjną dla tego obszaru”, informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Trwają więc rozważania i analizy dotyczące wprowadzenia nowych linii autobusowych dla zwiększenia dostępności terenów po koszarach.

reklama

W koszarach już działają Fundacja Serapian, która prowadzi Centralną Akademię Dekarstwa, oraz Zielonoświątkowy Zbór „Twoja Przystań”. Wiele jest zatem oznak, że Koszary Dragonów w Olsztynie na dobre wpiszą się w krajobraz miejski jako centrum życia kulturalnego i społecznego.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kermit
17 lutego 2024 07:12

Cześć powinni przerobić na Lofty. Powinni tam zamieszać ludzie żeby wróciło tam życie

Polecane
Ogłoszenia