15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Kreatywne choroby? ZUS raportuje nadużycia zwolnień lekarskich na Warmii i Mazurach

OlsztynKreatywne choroby? ZUS raportuje nadużycia zwolnień lekarskich na Warmii i Mazurach

W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Warmii i Mazurach przeprowadził szczegółowe kontrole zwolnień lekarskich, które ujawniły ponad 700 przypadków nieprawidłowości. W wyniku tych działań wstrzymano wypłatę zasiłków na łączną kwotę 653,5 tys. zł. Kontrole te stanowią część szerszych działań na terenie całego kraju, gdzie przeprowadzono łącznie 461,2 tys. kontroli, zakwestionowano 28,9 tys. świadczeń chorobowych na łączną kwotę 29 mln 273 tys. zł.

reklama

Rodzaje kontroli przeprowadzane przez ZUS

Anna Grabowska, regionalny rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach, wyjaśnia, że instytucja ta przeprowadza dwa główne rodzaje kontroli. Pierwszy dotyczy sprawdzenia, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami lekarza. Drugi rodzaj to weryfikacja, przeprowadzana przez lekarzy orzeczników, czy osoba na zwolnieniu nadal jest niezdolna do pracy. Nieprawidłowości mogą skutkować wstrzymaniem lub żądaniem zwrotu wypłaconych świadczeń.

Osoby, które zostały przyłapane na niewłaściwym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z utratą prawa do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W przypadku stwierdzenia przez lekarza orzecznika, że osoba nie jest już chora, zwolnienie jest skracane, ale ubezpieczony zachowuje prawo do świadczenia do dnia przeprowadzenia badania.

reklama

Przykłady nadużyć

Wśród ujawnionych przypadków nadużyć znalazły się sytuacje, kiedy ubezpieczony nie był obecny w miejscu zamieszkania podczas kontroli, pracował jako DJ na imprezie, uczestniczył w turnieju tenisa stołowego, obchodach jubileuszu koła łowieckiego czy wycieczce organizowanej przez związki zawodowe. ZUS podkreśla, że najczęściej spotykanymi nieprawidłowościami są prace remontowe, wyjazdy za granicę czy niezgłoszona praca zarobkowa.

Obowiązek kontrolowania zwolnień

Kontrola zwolnień lekarskich to jeden z ustawowych obowiązków ZUS. Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mają możliwość samodzielnego przeprowadzania takich kontroli. Anna Grabowska przypomina, że finansowanie świadczeń chorobowych pochodzi ze środków publicznych, co czyni kontrolę zwolnień lekarskich ważnym elementem ochrony interesów wszystkich płatników składek.

źródło: ZUS

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia