7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

ZUS wysyła formularze za 2023r. Otrzymają je ponad dziesięć milionów Polaków

OlsztynZUS wysyła formularze za 2023r. Otrzymają je ponad dziesięć milionów Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął dystrybucję deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za rok 2023. Otrzymają je ponad dziesięć milionów osób, które w ubiegłym roku korzystały ze świadczeń ZUS. Deklaracje mają być wysłane do końca lutego.

reklama

Kto otrzyma jakie deklaracje?

  • PIT-40A: Dla emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenia przez cały rok kalendarzowy, w przypadku gdy rozliczenie podatku wyniesie zero złotych lub będzie istniała niedopłata podatku.
  • PIT-11A: Przeznaczony dla osób, które pobierały inne świadczenia niż emerytury i renty, jak zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, czy świadczenia rehabilitacyjne. Otrzymają go również ci, którzy nie pobierali świadczeń do końca roku lub nie są już świadczeniobiorcami.
  • PIT-11: Dla osób, które w ubiegłym roku otrzymywały świadczenia należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone przez ZUS, czy należności na zaspokojenie potrzeb rodziny w przypadku rozdzielności majątkowej.

Zwrot nadpłaty i rozliczenie podatkowe

Zwrot nadpłaty podatku nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie uzyskał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Osoby, które chcą skorzystać z odliczeń, powinny zrobić to w odpowiednim zeznaniu podatkowym, które należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego

Emeryci i renciści mogą przekazać 1,5% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Jeżeli chcą przekazać środki tej samej organizacji co w ubiegłym roku, nie muszą składać dodatkowej dokumentacji. W przypadku zmiany organizacji wymagane jest złożenie druku PIT-OP.

reklama

Możliwość otrzymania duplikatu deklaracji

W szczególnych przypadkach ZUS może wydać świadczeniobiorcom duplikat deklaracji PIT wcześniej, niż zostanie ona dostarczona standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Rzecznik regionalny ZUS na Warmii i Mazurach, Anna Grabowska, podkreśla, że ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku oraz tych zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polska ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tych przypadkach, deklaracje PIT-11A otrzymają osoby, które będą musiały ubiegać się o zwrot nadpłaty bezpośrednio z urzędu skarbowego.

źródło: ZUS

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia