5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jak wybrać osuszacz powietrza do domu?

Materiał partneraJak wybrać osuszacz powietrza do domu?

Osuszacz powietrza do domu na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędnym urządzeniem. Jednak warto przyjrzeć się bliżej temu sprzętowi, a przede wszystkim temu, co może się wydarzyć w mieszkaniach, jeśli nie zdecydujesz się na zakup osuszacz powietrza do 20m2.

Na początku musisz zrozumieć, że koncentracja wody w powietrzu, naturalna wilgotność powietrza w każdym pomieszczeniu, podlega wahaniom. Wilgotność w domu powinna wynosić od 40% do 60%. Po przekroczeniu tych wartości z jednej lub drugiej strony, powinieneś pomyśleć o poprawie jakości powietrza, którym oddychasz. Pozwala to dowiedzieć się więcej o nawilżaczach i osuszaczach.

Do czego może prowadzić zbyt suchy powietrze?

Suche powietrze w domu nie wydaje się być dużym problemem. Ci, którzy znają stare sposoby nawilżania powietrza, na przykład mokry ręcznik lub wodę w naczyniu zawieszanym na kaloryferze, po prostu używają ich, kiedy odczuwają dyskomfort. Ale jakie są konsekwencje suchego powietrza? Najczęściej pierwsze symptomy i skutki pojawiają się w okresie jesienno-zimowym.

Na skutek ogrzewania w pierwszej kolejności wysychają błony śluzowe. Następnie – w momencie, gdy organizm odczuwa brak wody – pobiera ją ze skóry. W rezultacie jesteś bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje, a zimą nie jest to trudne. Pierwszą przyczyną infekcji są częste i gwałtowne zmiany temperatury. Po drugie, brak wietrzenia pomieszczeń, co prowadzi do gromadzenia się większej ilości roztoczy i innych osadów. Trzecia przyczyna to wysuszenie ciała.

Osuszacz powietrza do domu – jak działa?

Osuszacze wilgoci dostępne są w następujących wariantach:

  • adsorpcyjne,
  • kondensacyjne,
  • z granulatami.

Osuszacz adsorpcyjny działa w taki sposób, że urządzenie zasysa powietrze przechodzące przez rotor. Rotor to obracająca się część pokryta substancją absorbującą, na której osadza się woda zbierana z powietrza. Z osuszacza adsorpcyjnego wychodzi suche powietrze. Jego skuteczność nie zależy od temperatury i poziomu wilgoci.

Osuszacz kondensacyjny (elektryczny pochłaniacz wilgoci) ma wentylator, który zasysa wilgotne powietrze z pomieszczenia, przepuszcza je wokół rdzenia radiatora, gdzie woda kondensuje do specjalnego pojemnika. Osuszone powietrze jest wypuszczane na zewnątrz. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, ale tylko w określonych warunkach. Najlepiej stosować przy wysokiej temperaturze (około 30 stopni) i wilgotności około 80%. Dlatego użycie takiego osuszacza jesienią i zimą może okazać się nieskuteczne.

Osuszacz z granulatami to worek wypełniony specjalnymi granulkami, które absorbują wilgoć. Jest to najmniej skuteczny pochłaniacz wilgoci, ale doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach. Jest to również najtańsza opcja, która świetnie nadaje się w określonych sytuacjach.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane