2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Mieszkaniec Olsztyna oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miał wielu znajomych w mieście

OlsztynMieszkaniec Olsztyna oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Miał wielu znajomych w...

W świetle najnowszych informacji przekazanych przez rzecznika Prokuratury Krajowej Przemysława Nowaka do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Januszowi N., mieszkańcowi Olsztyna. Mężczyzna oskarżony jest o prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, co stanowi zdradę interesów Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz szpiegostwa Januszowi N. postawiono także zarzuty złamania ustawy o narkomanii oraz podrabiania dokumentów. Za te przestępstwa grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Szczegóły śledztwa

Śledztwo w sprawie Janusza N. prowadzone było wspólnie przez mazowiecki pion Prokuratury Krajowej oraz olsztyński wydział Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki tej współpracy, a także międzynarodowej pomocy prawnej oraz współpracy w ramach międzynarodowego zespołu śledczego podjęto liczne czynności i pozyskano materiał dowodowy.

Janusz N., jak ustalono w toku śledztwa, za swoje działania na rzecz Federacji Rosyjskiej otrzymywał wynagrodzenie w gotówce. Jego aktywność na rzecz obcego wywiadu nasiliła się po zatrzymaniu jego współpracownika, również oskarżonego o szpiegostwo. Oskarżony nawiązywał kontakty z polskimi i zagranicznymi politykami, w tym z osobami pracującymi w Parlamencie Europejskim, angażując ich do działań o charakterze propagandowym, dezinformacyjnym oraz do prowokacji politycznych.

Wpływ na bezpieczeństwo państwa

Działalność Janusza N. miała na celu osłabienie pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz na arenie międzynarodowej, co wpisywało się w szersze przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne prowadzone przez Federację Rosyjską. Jak podkreślił prokurator Nowak, oskarżony działał nie tylko na terenie Polski, ale również w Unii Europejskiej i w innych krajach, co świadczy o wysokim stopniu zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Wobec Janusza N. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, co ma zapobiec dalszej działalności szpiegowskiej oraz ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości. Sprawa ta jest kolejnym przykładem na to, jak skomplikowana i wielowymiarowa jest walka z działalnością szpiegowską na rzecz obcych państw, a także jak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa informacyjnego kraju.

Janusz N. znany także z działalności politycznej

Janusz N., oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji, był również aktywny w lokalnej polityce. W 2013 roku odegrał kluczową rolę w organizacji referendum w Olsztynie mającego na celu odwołanie prezydenta miasta Piotra Grzymowicza oraz Rady Miasta. Jako przewodniczący Ruchu Palikota na Warmii i Mazurach Janusz N. był odpowiedzialny za zebranie i wstępne sprawdzenie odpowiedniej liczby podpisów niezbędnych do przeprowadzenia referendum. Proces ten wymagał weryfikacji pod kątem kompletności danych i upewnienia się, że wszyscy sygnatariusze są mieszkańcami Olsztyna, co podkreśla jego zaangażowanie w lokalne sprawy polityczne.

Tło polityczne działalności Janusza N. rzuca nowe światło na jego późniejsze oskarżenia o działalność szpiegowską. Jego wcześniejsze zaangażowanie w kwestie społeczne i polityczne w Olsztynie może budzić pytania o motywacje stojące za późniejszymi działaniami, które miały skierować go na ścieżkę przestępczą i zdradę państwa.

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kiewrownik szatni
7 lutego 2024 11:10

Proszę o artykuły na temat zatrzymanych szpiegów innych krajów, których w Polsce zatrzęsienie.

Anonymus 76
7 lutego 2024 16:02

Tusk z bankom bezprawnie tez działają na niekorzyść Polski fałszujący minister sprawiedliwości dokumenty z panią notariusz to dopiero kpina i agentura

Polecane