6.7 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

UWM uczcił pamięć niemieckich i sowieckich ofiar

WiadomościUWM uczcił pamięć niemieckich i sowieckich ofiar

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego upamiętniły tragiczne wydarzenia z II wojny światowej, które rozegrały się na terenie Kortowa. 1 czerwca przy żeliwnym krzyżu otoczonym fragmentami ocalałych nagrobków zapłonęły znicze i złożono kwiaty.

W październiku 2020 r. Senat UWM przyjął uchwałę o upamiętnieniu tragicznych wydarzeń z ostatniej wojny, które rozegrały się na terenie dzisiejszego kampusu uniwersyteckiego. Senat UWM uznał „Uniwersytet za Pomnik Historii i wyznaczył datę swego Święta dniem upamiętnienia ofiar obu zbrodniczych reżimów i zalecił 1 czerwca, jako dzień corocznego oddawania hołdu i czci pomordowanym zarówno w czasie nazistowskiej Akcji T-4, jak i podczas sowieckiego mordu na mieszkańcach Kortowa w 1945 roku”.

We wrześniu ub. roku otrzymałem list otwarty z prośbą o upamiętnienie osób, które na terenie Kortowa straciły życie podczas wojny. Przypomnę, że dotyczy to pacjentów i pracowników szpitala psychiatrycznego, który wówczas tutaj był zlokalizowany. Osoby te były wykorzystywane w bestialski sposób w eksperymentach medycznych przez nazistów, a po zdobyciu Olsztyna straciły życie z rąk Sowietów. Senat 27 października 2020 roku przyjął uchwałę, w której zobowiązaliśmy się, że rokrocznie w dniu Święta Uniwersytetu będziemy składać kwiaty pod tablicą, która ma upamiętniać ofiary tych zbrodni – wyjaśnia rektor Jerzy Przyborowski.

O złożeniu listu we wrześniu 2020 roku pisaliśmy tutaj: Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny.

Pomysł na upamiętnienie ofiar Akcji T4 w Kortau był już w naszych głowach, od kiedy zaczęliśmy interesować się tym tematem, tj. kiedy chodziliśmy do I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Nasz nauczyciel historii, pan Marcin Cielecki, opowiedział nam o Kortau. Zaczęliśmy zbierać informacje i chodzić na spotkania dotyczące historii Kortowa. Jeżeli chodzi o samą formę upamiętnienia, czyli ścieżkę edukacyjną, to jej pomysłodawcą jest pan Włodzimierz Kowalewski, który od lat mówi o takiej potrzebie. Uważamy, że jeżeli ta historia zostanie upamiętniona, to być może tak strasznie wydarzenia się więcej nie powtórzą – powiedział Michał Woźnica, jeden z twórców listu.

Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń ma być także częścią kultywowania pamięci o historii Kortowa wśród młodego pokolenia. Stąd też w trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli studentów.

reklama
zamów reklamę

Upamiętniamy dzisiaj coś, co jest ważne dla ludzi w każdym wieku. Tę uniwersalną historię trzeba znać i pamiętać o tym, żeby do czegoś takiego nie dopuścić w przyszłości. My jako młodzi ludzie musimy o tym pamiętać i przypominać sobie o tym nawzajem. Cieszymy się, że Uniwersytet nie odrzuca tej historii – dodaje Piotr Wałejko, przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń oraz w dowód szacunku wobec ofiar, Senat UWM postanowił ufundować tablicę pamiątkową, która stanie w przyszłym roku przy ul. Oczapowskiego 10, czyli przy lapidarium – obecnym miejscu pamięci pomordowanych mieszkańców Kortowa.

2 czerwca, w 135 rocznicę otwarcia zakładu w Kortau, ci sami młodzi ludzie, którzy zaapelowali o upamiętnienie wydarzeń na terenie Kortowa, uruchomili stronę internetową, na której można przeczytać, w oparciu o weryfikowalne źródła, o najważniejszych etapach historii Kortowa.

Mamy nadzieję, że będzie małą cegiełką do pogłębiania świadomości regionalnej wśród mieszkańców Olsztyna i okolic – mówią twórcy.

Wszystkie osoby chętne do lepszego poznania historii Kortau, zaproszone są do odwiedzenia strony: Upamiętnienie dla Kortau.

 

Składanie kwiatów i zniczy w miejscu pamięci pomordowanych mieszkańców Kortowa.

Źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane