11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Strzelnica pod Olsztynem. Rozwój czy zagrożenie dla spokoju mieszkańców?

OlsztynStrzelnica pod Olsztynem. Rozwój czy zagrożenie dla spokoju mieszkańców?

W gminie Purda rozgorzała dyskusja na temat planowanej budowy strzelnicy. Przedstawiciele Patryk, Silic, Wojtkowizny, Klewek i Trękuska, prowadzeni przez Marka Ptasznika, zdecydowanie sprzeciwiają się lokalizacji strzelnicy. Ich obawy dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa oraz hałasu, który mógłby zakłócić spokój tej malowniczej okolicy.

reklama

Strzelnica w środku lasu

250 osób podpisało apel, w którym wyrażają obawę przed oddziaływaniem strzelnicy na lokalną faunę i spokojne życie mieszkańców. Strzelnica znajduje się w środku lasu, w pobliżu kilku miejscowości, przy czym do najbliższych zabudowań jest 450 metrów, a do mieszkalnych – 800 metrów. Miejsce to jest popularne wśród mieszkańców gminy i ludzi z Olsztyna do spacerów i spotkań. Protestujący podkreślają także, że obszar ten jest chroniony i stanowi siedlisko dla takich gatunków ptaków jak orzeł krzykliwy, bielik czy rybołów.

Kontrowersje budzi również sposób komunikacji decyzji o budowie. Mieszkańcy zarzucają władzom brak odpowiedniej informacji, ponieważ ogłoszenia pojawiły się tylko na tablicy przed urzędem gminy i w Biuletynie Informacji Publicznej. Zdaniem protestujących, informacje te powinny być szerzej dyskutowane, np. na spotkaniach sołeckich.

reklama

Perspektywa władz gminy i powiatu

Z drugiej strony, władze gminy i powiatu bronią projektu. Zastępca wójta gminy Purda, Marek Reda, uspokaja, że nowoczesne strzelnice nie powinny być uciążliwe i podkreśla, że proces wydawania decyzji nie naruszał przepisów. Wicestarosta olsztyński, Joanna Michalska-Reda, zaznacza, że proponowana strzelnica ma być jedną z najnowocześniejszych w kraju, spełniając wszystkie normy bezpieczeństwa i akustyki.

Natomiast Wójt Gminy Purda Teresa Chrostowska w piśmie do Starosty Olsztyńskiego Andrzeja Abako zajęła wspólne stanowisko z mieszkańcami gminy, którzy sprzeciwiają się powstaniu strzelnicy w powyższej lokalizacji.

Finansowanie i cel projektu

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 6 milionów złotych w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie”, pozostałe 20 procent kosztów inwestycji leży po stronie powiatu. Ponadto cel projektu wykracza poza potrzeby wojskowe – ma również wspierać organizacje pozarządowe i szkolnictwo, rozwijając kierunki edukacyjne związane z obronnością.

reklama

Mimo tych argumentów głos mieszkańców pozostaje istotny. Ich obawy zostaną omówione podczas zaplanowanego na 6 lutego spotkania w starostwie powiatowym w Olsztynie. Jak zakończy się ta sprawa, pozostaje kwestią otwartą. Decyzja, jaką podejmą władze, będzie miała długofalowe skutki zarówno dla rozwoju gminy, jak i dla życia jej mieszkańców.

Stanowisko gminy

Poniżej publikujemy stanowisko Wójta Gminy Purda Teresy Chrostowskiej w formie listu otwartego do Starosty Olsztyńskiego Andrzeja Abaki.

“Jako Wójt, ale zarówno i mieszkaniec Gminy Purda jestem szczerze zaniepokojona faktem, że realizacja inwestycji polegającej na budowie strzelnicy kulowej w ramach programu MON pn. „Strzelnica w powiecie” na części działki nr 174/2, obręb Patryki, będzie miała tak duże negatywne przełożenie na życie mieszkańców jak i na środowisko naturalne.

Decyzja lokalizacji celu publicznego nigdy nie jest decyzją uznaniową Wójta i nie można było wydać jej odmowy. Jednak w związku z negatywnym odbiorem lokalizacji, przyłączam się do sprzeciwu mieszkańców gminy. Uważamy za konieczne zaniechanie realizacji inwestycji strzelnicy kulowej na terenie Gminy Purda i przeniesienie planów jej budowy na inny obszar powiatu”.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
asdads
30 stycznia 2024 19:07

mapa? tusz się skończył???

Olsztyn żegna grzyma, małka, staroń,wypija,szewczy
30 stycznia 2024 17:02

Normalnie sam bym takich decydentów odstrzelił z ” liścia”

Polecane
Ogłoszenia