9 C
Olsztyn
czwartek, 22 lutego, 2024
reklama

Putin odwiedzi tereny zaledwie 120 km od Olsztyna!

OlsztynPutin odwiedzi tereny zaledwie 120 km od Olsztyna!

Władimir Putin planuje wizytę w obwodzie królewieckim, graniczącym z Polską, 25 stycznia – donosi lokalna stacja Vesti-Kalinigrad. To pierwsza ewentualna podróż prezydenta Rosji do tego regionu od półtora roku. Dokładny program wizyty jest utrzymywany w tajemnicy.

reklama

Tło polityczne i historyczne

Według wcześniejszych doniesień agencji TASS związanej z propagandą tego dnia Władimir Putin ma zaplanowane spotkanie ze studentami z okazji świętowania “Dnia Tatiany. Dodatkowo prezydent Rosji ma uczestniczyć w rozpoczęciu obchodów Roku Rodziny, który został ogłoszony w Federacji Rosyjskiej.

Podczas ostatniej wizyty w Królewcu, 1 września 2022 r., Putin spotkał się z uczniami, laureatami olimpiad i konkursów, odwiedził też kompleks muzealno-teatralno-edukacyjny oraz oddział rosyjskiej akademii marynarki wojennej. Polska, w maju 2023 r., zdecydowała o zastąpieniu nazwy “Kaliningrad” tradycyjnym “Królewiec”, co wywołało ostre reakcje ze strony Kremla. Wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrij Miedwiediew, oraz rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, ostro skrytykowali tę decyzję, nazywając ją “wrogim aktem”.

reklama

Zmiany w obronie regionu

Koniec listopada przyniósł informacje, ujawnione przez serwis śledczy Bellingcat, o przeniesieniu przez Rosjan strategicznych systemów obrony powietrznej z obwodu królewieckiego na ukraiński front, co miało na celu uzupełnienie strat wojennych. Informacje te zostały potwierdzone przez brytyjskie ministerstwo obrony, które wskazało na zwiększoną aktywność rosyjskiego transportu lotniczego.

źródło: Interia

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
24 stycznia 2024 18:42

Nie da rady zaprosić go do Olsztyna?,napewno byłoby mu miło a i plus dla regionu.

Anonim
26 stycznia 2024 15:48

Niech nie zamierza wejść na pas graniczny, bo można będzie go “potraktować” ołowiem .

Polecane
Ogłoszenia