18 C
Olsztyn
sobota, 27 kwietnia, 2024
reklama

Odbudowa systemu obrony cywilnej? Bartosz Grucela ma propozycje budowy schronów

OlsztynOdbudowa systemu obrony cywilnej? Bartosz Grucela ma propozycje budowy schronów

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) rozpoczęło prace nad ustawą o Obronie Ojczyzny, na co z zadowoleniem zareagowała partia Razem. Podczas konferencji prasowej w Sejmie, poseł Adrian Zandberg (Razem) zwrócił uwagę na braki w polskim systemie obrony cywilnej, podkreślając, że Polska nie posiada wystarczającej liczby schronów dla ludności cywilnej ani odpowiednich przepisów regulujących ich budowę. W odpowiedzi na tę sytuację Razem zamierza przedstawić konkretne propozycje oparte na rozwiązaniach stosowanych w krajach skandynawskich.

reklama

Zandberg przypomniał, że w 2022 roku Razem podjęło działania, które skłoniły rząd Prawa i Sprawiedliwości do obietnicy przeprowadzenia inwentaryzacji schronów, stworzenia aplikacji “schrony” oraz nowelizacji ustawy. Niestety, jak zauważył, audyt schronów nie został przeprowadzony zgodnie z normami, a ustawa nie została złożona. Bartosz Grucela, olsztyński radny i członek Zarządu Krajowego Razem, podkreślił, że międzynarodowe konwencje nadają obronie cywilnej szczególny status i ochronę, ale aby te zabezpieczenia były skuteczne, konieczny jest państwowy system obrony cywilnej, którego w Polsce obecnie brakuje.

Konieczność istnienia budowli ochronnych

Politycy Razem zwrócili uwagę na konieczność istnienia budowli ochronnych dla ludności cywilnej jako uzupełnienia systemu bezpieczeństwa. Grucela zauważył, że przez ostatnie 30 lat przepisy dotyczące budowania schronów były ignorowane, a system stworzony w PRL został rozmontowany. Zaproponował nałożenie na deweloperów obowiązku budowy schronów w nowych budynkach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych. Dodał, że nie chodzi o budowanie bunkrów przeciwatomowych pod każdym budynkiem, lecz o pomieszczenia ochronne ze wzmocnionymi stropami, dostępem do kanalizacji i powietrza oraz wyjściem ewakuacyjnym.

reklama

Grucela zaapelował również o zakaz niszczenia istniejących schronów i ukryć, które często są likwidowane podczas remontów. Jako przykład podał sytuację w Olsztynie, gdzie podczas budowy nowego budynku nie przewidziano schronu, mimo że w miejscu starego budynku dworca znajdował się kompleks masywnych schronów cywilnych.

Inwestycje w ludzi i sprzęt

Posłanka Joanna Wicha (Razem), wskazała na wagę systemu ochrony zdrowia jako elementu obrony cywilnej. Podkreśliła, że nie można dopuścić do sytuacji, w której personel medyczny zostanie zmobilizowany i wysłany na front, pozostawiając ludność cywilną bez opieki. Wicha zwróciła uwagę na potrzebę inwestycji w kompetencje i sprzęt, a także na procedurę task shiftingu, czyli szkolenia sanitariuszy w prostszych procedurach medycznych, aby mogli zająć się lżej rannymi i chorymi, dokonując triażu i odciążać lekarzy oraz pielęgniarki.

Wicha wyraziła nadzieję, że te rozwiązania zostaną uwzględnione w nowej ustawie. Jej zdaniem, inwestycje w odpowiedni sprzęt oraz szkolenie personelu medycznego i niefachowego są kluczowe dla skutecznej obrony cywilnej.

reklama

źródło: Partia Razem

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Słabo
25 stycznia 2024 08:48

Grucela ostał od mieszkańców recenzję swojej „pracy” w postaci nie wybrania go więc powinien siedzieć cicho lub wziąć się za prawdziwą pracę a nie wymyślać bzdury byle było o nim głośno przed wyborami samorządowymi.

Andrzej
28 stycznia 2024 17:37

W Olsztynie właśnie wyburzono 2 schrony: pod dworcem i pod wyburzonym budynkiem telekomunikacji (buduje blok deweloper) więc o czy tu mowa

Polecane
Ogłoszenia